Home / Assignment Help / Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese


Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

About eduhawks

Check Also

Are the phases of the moon the same everywhere on earth

Are the phases of the moon the same everywhere on earth