[ad_1]

Your employer pays 75% of your health insurance premium. If the annual premium is $2530, and you are paid weekly, how much is deducted from each paycheck?

[ad_2]

# Tag: annual

[ad_1]

A=p (1+r/k)^kt

A future value 10000

P present value 6000

R interest rate 0.0375

K compounded every two months 6

T time?

We need to solve for t

T= [log (A/p)÷log (1+r/k)]÷k

T=(log(10,000÷6,000)÷log(1+0.0375÷6))÷6

T=13.7 years

Round your answer to get

T=14 years

[ad_2]

[ad_1]

The formula is

A=p (1+r)^t

A=2,000×(1+0.06)^(4)

A=2,524.95 ( future value )

Interest earned=A-p

Interest earned=2524.95-2000

Interest earned=524.95

Plan B

Use the simple interest formula

I=prt

I interest earned?

P principle 2000

R interest rate 0.13

T time 4years

I=2,000×0.13×4

I=1,040

The Answer is

Plan B; $1,040

[ad_2]

[ad_1]

A bank offers a 4% annual interest rate for a savings account. Nathan puts $3,800 into an account to save for college. How much will be in the account after a year?

[ad_2]

[ad_1]

r = 0.032 is the decimal form of 3.2%, which is the interest rate

n = 1 indicates we compound 1 time a year (compound annually)

t = 12 is the number of years

Those four values are plugged into the formula below

A = P*(1+r/n)^(n*t)

A = 2000*(1+0.032/1)^(1*12)

A = 2918.6792

A = 2919

Rounded to the nearest whole dollar, you’ll have about $2919 in the account

[ad_2]

[ad_1]

To answer this problem, 1st let us calculate

the total annual cash flow.

We define the given variables:

Annual Income = $2,060,000

Annual Cost = $755,000

Annual Profit = $2,060,000 – $755,000 = $1,305,000

Annual Tax = $1,305,000 * 0.35 = $456,750

Depreciation = $2.64 million / 3 = $880,000

Savings from Depreciation = $880,000 * 0.35 = $308,000

Therefore,

Annual Cash Flow = Annual Profit + Savings from

Depreciation

Annual Cash Flow = $1,305,000 + $308,000

Annual Cash Flow = $1,613,000

The present value of annuity is:

P = A [1 – (1 + i)^-n ] / i

P = $1,613,000 [1 – (1 + 0.13)^(-3)] / 0.13

**P =
$3,808,539.14 = NPV**

[ad_2]

[ad_1]

Inez Alexander has a car loan of $425 per month at 5.5% annual interest rate. She would like to pay off the car one year early. About how much will her payoff be

[ad_2]

[ad_1]

Ceasar opens a bank account and makes an initial deposit of $800. The banker tells Ceasar that he is going to receive an annual rate of 10% on his investment. Find the bank balance assuming Tom leaves the account untouched for 8 years.

[ad_2]

[ad_1]

Cumulative Pay $6,800 $10,500 $8,400 $66,000 $4,700

Pay subject to FICA S.S. $421.60 $651.00 $520.80 $4092.00 $291.40

6.2%, (First $118,000)

Pay subject to FICA Medicare $98.60 $152.25 $121.80 $957.00 $68.15

1.45% of gross

Pay subject to FUTA Taxes $40.80 $63.00 $50.40 $396.00 $28.20

0.6%

Pay subject to SUTA Taxes $367.20 $567.00 $453.60 $3564.00 $253.80

5.4% (First $7000)

Totals $928.20 $1,433.25 $1,146.60 $9,009.00 $641.55

[ad_2]

[ad_1]

Riverside bank offers to lend you $50,000 at a nominal rate of 6.5%, compounded monthly. the loan (principal plus interest) must be repaid at the end of the year. midwest bank also offers to lend you the $50,000, but it will charge an annual rate of 6.2%, with no interest due until the end of the year. how much higher or lower is the effective annual rate charged by midwest versus the rate charged by riverside

[ad_2]

[ad_1]

Dividend collected at the end of 2013 = $2.50*500 = $1,250

Dividend collected at the end of 2014 = $4*500 = $2,000

Dividend collected at the end of 2015 = $3*500 = $1,500

Mony received from sellng the 500 shares at the end of 2015 = $20*500 = $10,000

Total returns at the end of 2015 = 1,250+2,000+1,500+10,000 = $14,750

Net gains = 14750 – 12000 = $2,750

Duration = 3 years

Realized total rate of return = 2750/12000 = 0.2292 = 22.9%

Answer: 22.9%

[ad_2]

[ad_1]

The formula below gives T the approximate time in years it takes a population to double if the annual growth rate is r percent

[ad_2]

[ad_1]

**Answer: The correct option is (C). 10 = square root of the quantity of x minus 8 all squared plus y minus 9 all squared **

**Step-by-step explanation: **Given that the segment AB has point A located at (8, 9). The distance from A to B is 10 units.

We are to **select the correct option that could be used to calculate the coordinates for point B.**

**Let, (x, y) be the co-ordinates of point B.**

**According to distance formula, the distance between two points (a, b) and (c, d) is given by**

**Therefore, the distance between the points A(8, 9) and B(x, y) is given by**

**Since, distance between A and B is 10 units, so**

**d = 10.**

**Therefore,**

**Thus, the correct statement is**

** 10 = square root of the quantity of x minus 8 all squared plus y minus 9 all squared.**

**Option (C) is correct. **

[ad_2]

[ad_1]

Marcus employer purchased a health insurance plan that costs $795 per month and requires that marco pay $105 toward the plan. What is the annual value of the employers contribution

[ad_2]

[ad_1]

now.. hmmm notice, the midpoint of the diameter, is the center of the circle, let’s check that one out

now.. that we know what the center is, and what the radius is, well

[ad_2]

[ad_1]

So, the number of ways is which 30 competitors from 50 can qualify is given by the formula of combinations, which is:

C (m,n) = m! / (n! * (m -n)! )

=> C (50,30) = 50! / (30! (50 – 30)! ) = (50!) / [30! (50 – 30)!] = 50! / [30! 20!] =

= **47,129,212,243,960 different ways the qualifiying round of 30 competitors can be selected from the 50 competitors.**

[ad_2]

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated

from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit

(TE).

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units

manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units

manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970

units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200

units sold = $5.1

TE = $26.8

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

**CM = $20.2 per unit**

[ad_2]

[ad_1]

Suppose winston’s annual salary as an accountant is $60,000, and his financial assets generate $4,000 per year in interest. one day, after deciding to be his own boss, he quits his job and uses his financial assets to establish a consulting business, which he runs out of his home. to run the business, he outlays $8,000 in cash to cover all the costs involved with running the business, and earns revenues of $150,000. what are winston’s economic profits

[ad_2]

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated

from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit

(TE).

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units

manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units

manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970

units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200

units sold = $5.1

TE = $26.8

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

**CM = $20.2 per unit**

[ad_2]

[ad_1]

So, the number of ways is which 30 competitors from 50 can qualify is given by the formula of combinations, which is:

C (m,n) = m! / (n! * (m -n)! )

=> C (50,30) = 50! / (30! (50 – 30)! ) = (50!) / [30! (50 – 30)!] = 50! / [30! 20!] =

= **47,129,212,243,960 different ways the qualifiying round of 30 competitors can be selected from the 50 competitors.**

[ad_2]

[ad_1]

Bob just turned 66 years old and is considering retirement. His average annual salary over the last 35 years is $50,760. Assuming that he will recieve 42% of his average annual salary, what will be his annual Social Secrity benefit?

[ad_2]

[ad_1]

The correct answer is – Spanish.

The Caribbean, Central American, and South American regions, are in general Spanish speaking regions. This is due to the Spanish influence for few centuries, when the Spanish had colonized these areas, and made their language as official language.

Also, the mixing of the people, and the assimilation policies, contributed that the Spanish language becomes the first language in most of the countries in this part of the world.

[ad_2]

[ad_1]

Pv=pmt [(1-(1+r/k)^(-kn))÷(r/k)]

Pv present value 1200000

PMT semiannual payment 75000

R interest rate 0.0635

K compounded semiannual 2

N time?

1200000=75000[(1-(1+0.0635/2)^(-2n))÷(0.0635/2)]

Solve for n

1,200,000÷75,000=[(1-(1+0.0635/2)^(-2n))÷(0.0635/2)]

16=[(1-(1+0.0635/2)^(-2n))÷(0.0635/2)]

16×(0.0635÷2)=(1-(1+0.0635/2)^(-2n))

0.508=(1-(1+0.0635/2)^(-2n))

0.508−1=-(1+0.0635/2)^(-2n)

−0.492=-(1+0.0635/2)^(-2n)

0.492=(1+0.0635/2)^(-2n)

-2n=log(0.492)÷log(1+0.0635÷2)

N=-[log(0.492)÷log(1+0.0635÷2)]÷2

N=11.35 years

[ad_2]

[ad_1]

Suppose the spot rates for 1 and 2 years are s1=6.3% and s2=6.9% with annual compounding. recall that in this course interest rates are always quoted on an annual basis unless otherwise specified. what is the forward rate, f1,2 assuming annual compounding?

[ad_2]

[ad_1]

The goal of the public health system is to maintain and strengthen the health and well-being of people.

This system comprises of all public, voluntary and private organizations that contribute to achieving this goal.Implement laws and regulations that secure health and ensure safety. Some of the function of the public health is to ensure qualified public and personal health care staff., to develop plans and policies, to identify and investigate health issues and health hazards in the people…

According this definition and explanation, disease reporting is responsibility of public health. Correct answer: D Disease reporting is one way of ensuring and maintaining general public health.

All other options are personal responsibilities.

[ad_2]