Categories
Assignment Help

[99 Points!!] Can someone help me with the following questions? (02.06 MC)Doug wants to get better at volleyball. In order to do this, he has created a list of skills he will need to improve. Which skill should get the most of his attention in order for him to excel at volleyball? Coordination Speed Power Balance (02.07 HC)Which of the following foods is rich in nutrients that will help hair, skin, and nails to grow? Lettuce Yogurt Carrots Apples (01.06 MC)The chart below shows four friends’ target heart rate zones. During their last spin class, each person averaged 170 beats per minute. Based on this information, who worked at the highest intensity level? Name Target Heart Rate Zone Janna 146bpm—188bpm Shania 145bpm—188bpm Paige 140bpm—182bpm Mimi 140bpm—185bpm A.Janna B Shania C Paige DMimi (02.06 MC)Emma has evaluated her skills and determined that she has many strengths, but power is her least-developed skill. She is signing up for a sport, but she wants to avoid anything that plays to her weakness. Which two sports should she avoid? Gymnastics and soccer Archery and bicycling Swimming and baseball Tennis and volleyball


Gymnastics and soccer since those sports are very active and involve a lot of physical cardio, soccer involves a lot of running.

Swimming and baseball are also some hard sports especially swimming since most are your muscles are used during that activity.

Hope this helps 😉

Categories
Assignment Help

Which revision corrects the punctuation errors in this complex sentence with two dependent clauses? We picked these apples, when we went upstate which was on Tuesday. Remove the comma after “apples” and put a comma after “upstate.” Leave the comma after “apples” and add a comma after “upstate.” Remove the comma after “apples” and do not add any other commas. Remove the comma after “apples” and add a comma after “was.”


The answer to your question would be that the revision that corrects the punctuation errors in the sentence is the following one: Remove the comma after “apples” and put a comma after “upstate.”

The first comma should be removed (the one after apples) because it provides information that is considered essential to the meaning of the sentence, it states the time when they picked the apples. Then, there should be a comma after “upstate” because the information that follows (a relative clause further specifying the date) is non essential. As such, it should be separated from the rest of the sentence.

Categories
Assignment Help

Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)



Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)

Categories
Assignment Help

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. write an equation to determine the total price, c, for n apples.



The price of apples at a farm is $1.76 per pound. write an equation to determine the total price, c, for n apples.

Categories
Assignment Help

A drawing shows 4 apples and 6 bananas. Which is the ratio of bananas to apples? 6:4 3:2 6 4 all of the above



A drawing shows 4 apples and 6 bananas. Which is the ratio of bananas to apples? 6:4 3:2 6 4 all of the above

Categories
Assignment Help

Apple’s os x and microsoft windows are examples of ________ software.


The answer is C: it doesn’t support multi-user environments

This question is highly subjective. Some might agree while others might argue differently. When we talk about “enterprise”, all I think is IT devices that are suited to the needs of the business. Well, in my honest opinion, an iPad does not fit into the enterprise because it doesn’t support multi-user environments. It lacks common productivity tools used in today’s enterprise world and cannot replace windows and android platforms in a ‘one size fits all’ kind of enterprise environment.

Categories
Assignment Help

The time, t, required to pick some apples varies directly with the number of bushels of apples to be picked, b, and inversely to the number of people picking apples, p, and t=1.5 h when b=4 and p=3. find b if t=1.8 h and p=5


Stock A:

Zachary bought 40 shares of stock A at $80 a share. So he paid 40*80 = 3200 dollars for the shares of stock A.

He then sells stock A at $83 a share, so 83*40 = 3320 is the amount he gets back. The net result is 3320-3200 = 120. Divide this over the initial cost to get 120/3200 = 0.0375

So the rate of return (ROR) for stock A is 3.75%

—————————————

Stock B:

total cost = (number of shares of stock B)*(cost per share of stock B)
total cost = 80*160
total cost = 12800

Then he sells stock B at $166 a share

80*166 = 13280

He nets 13280 – 12800 = 480 dollars from stock B

The ROR for stock B is 480/12800 = 0.0375 = 3.75%

So far, we see that the ROR for both stocks (A and B) are the same at 3.75%

—————————————

Bond:

par value = $1000
coupon = (0.0525)*(1000) = $52.50

ROR = (coupon)/(price) = 52.50/775 = 0.0677 = 6.77%

—————————————

In summary, we have

ROR for stock A = 3.75%
ROR for stock B = 3.75%
ROR for bond = 6.77%

Stock A and B have a tie for the lowest ROR

so that’s why the answer is choice 1) Stock A and Stock B

Categories
Assignment Help

Apples are on sale for $0.85 per pound. Darla has a $5 bill. About how many pounds of apples can she buy?



Apples are on sale for $0.85 per pound. Darla has a $5 bill. About how many pounds of apples can she buy?

Categories
Assignment Help

A 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions.


Answer: Using union and intersection of sets the answers are:

1. Option D. {red pen, blue pen, green pen, yellow pen, black pen}

2. Option B. {walnuts, peanuts, pistachios, pecans, almonds, Brazil nuts}

3. Option A. {0,3,6,9,12}

4. Option B. {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14}

5. Option D. {fever, joint pain, tiredness}

Solution:

1. You have two boxes of colored pens. The first box contains a red pen, a blue pen, and a green pen:

Box 1: B1 = {red pen, blue pen, green pen}

The second box contains a yellow pen, red pen, and a black pen:

Box 2: B2 ={yellow pen, red pen, black pen}

What s the set that represents all the pens?

This set is the union (U) of the two sets, that means the elements of the two sets (the repeated elements are written only once):

B1 U B2 = {red pen, blue pen, green pen} U {yellow pen, red pen, black pen}

B1 U B2 = {red pen, blue pen, green pen, yellow pen, black pen}

This is option D.

2. The bulk food section of a grocery store has two bins with different types of mixed nuts. The first bin contains walnuts, peanuts, and pistachios:

Bin 1: B1 = {walnuts, peanuts, pistachios}

The second bin contains pecans, almonds, Brazil nuts, and walnuts:

Bin 2: B2 = {pecans, almonds, Brazil nuts, walnuts}

What is a set that represents all the types of nuts in the bins?  

This set is the union (U) of the two sets, that means the elements of the two sets (the repeated elements are written only once):

B1 U B2 = {walnuts, peanuts, pistachios} U {pecans, almonds, Brazil nuts, walnuts}

B1 U B2 = {walnuts, peanuts, pistachios, pecans, almonds, Brazil nuts}

This is option B.

For questions 3-4, let X= {x | x is a whole number less than 15}, Y={x | x is a multiple of 3 less than 15}, Z= {x | x is a real number greater than or equal to 5.5}.  

X= {x | x is a whole number less than 15}

whole number < 15: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14

X={0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14}

Y={x | x is a multiple of 3 less than 15}

multiple of 3 < 15: 0,3,6,9,12

Y={0,3,6,9,12}

3. What is X ∩ Y?

X ∩ Y is the set formed by the common elements of X and Y

X ∩ Y = {0,3,6,9,12}

This is option A.

4. What is X U Y?

X U Y is the union (U) of the two sets, that means the elements of the two sets (the repeated elements are written only once):

X U Y = {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14}

X U Y = {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14}

This is option B.

5. A doctor is examining three patients. Which symptoms do all three patients have in common?

This is the intersection of sets formed by the symptos of the three patients. According with the graph, the common area between the three sets contains the elements fever, tiredness, and joint pain.

This is option D. {fever, joint pain, tiredness}

Categories
Assignment Help

If sally has 5 apples and Sam has 7 oranges how many oranges are there

Answer: There are 17.5 minutes for which it costs the same amount to use each card for a single call.

Step-by-step explanation:

Let the number of minutes be x

To use card A, the cost is $1.00 to connect and then $0.04 per minute.

So, our expression becomes,

1+0.04x

To use card B, the cost is $0.65 to connect and then $0.06 per minute.

So, our expression becomes,

0.65+0.06x

According to question, if it cost the same amount to use each card for a single call, then it will be

1+0.04x=0.65+0.06x\\1-0.65=0.06x-0.04x\\0.35=0.02x\\frac{0.35}{0.02}=x\\17.5=x

Hence, there are 17.5 minutes for which it costs the same amount to use each card for a single call.

Categories
Assignment Help

Enzo picked 56 strawberries at a farm. This is 25 more than the number of apples he picked. Write and solve addition equation to find the number of apples Enzo picked


Enzo picked 56 strawberries at a farm. This is 25 more than the number of apples he picked. Write and solve addition equation to find the number of apples Enzo picked

Categories
Assignment Help

In a bag of apples there are 4 green apples and 2 red apples. Bethany takes a green apple out of the bag and does not replace it. She then takes another apple out of the bag. What is the probability that the second apple is red? a. 1/5B) 1/6C) 2/5 d. 2/6


Answer: There is 23.07% of decrease.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Charges at night during the summer = $52.00

Charges at night during a fall = $40.00

Decrease in charges is given by

$52.000-$40.00\\=$12.00

So, Percentage of decrease is given by

dfrac{12}{52}times 100\\=23.07%

Hence, there is 23.07% of decrease.

Categories
Assignment Help

Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per​ pound?

Answer:

Option (2) best matches the given the linear relationship y = 32x + 80

Step-by-step explanation:

Given linear relationship as  y = 32x + 80

We have to find the best match from the given options to the given the linear relationship.

1) Joseph has $80 in his bank account and spends $32 each day.

Let the money Joseph spend each day be $x

Since, the amount one spend gets deducted from the money one have.

So, given statement is represented as y = 80 – 32x .

2) Joseph has $80 in his bank account and earns $32 each day.

Let the money Joseph earns each day be $x

Since, the amount one earns gets added to the money one have.

So, given statement is represented as y = 80 + 32x .

3) Joseph had $32 in his bank account and deposited another $80.

Since, he is depositing money in account so it gets add up

So, given statement is represented as  y = 32 + 80 = 112

4) Joseph has $32 in his bank account and earns $80 each day.

Let the money Joseph earns each day be $x

Since, the amount one earns gets added to the money one have.

So, given statement is represented as y = 32 + 80x .

Out of all four option, option (2) best matches the given the linear relationship y = 32x + 80

Categories
Assignment Help

Apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

The correct answers are:

y = 2.50x + 500; and y = 2.50x – 500

Explanation:

In the first equation, x represents the number of calendars printed and y represents the total cost.  Each calendar costs $2.50 to print; this gives us the expression 2.50x.  We also have the $500 fee for printing, which gives us 2.50x + 500.  This is the total cost of printing, which is represented by y:

y = 2.50x + 500

For the second equation, x is the number of calendars sold and y is the total income.  Each calendar sells for $5; this gives us 5x.  However, we must take away the cost of printing.  We already know from the previous equation that the expression for the cost of printing is 2.50x+500; we take this away from 5x and have

y = 5x-(2.50x+500)

Distributing the subtraction sign, we have

y = 5x-2.50x-500

Combining like terms, we have

y = 2.50x-500

Categories
Assignment Help

When designing an experiment to see if they fit likes apples,? (Apples or no apples, and why?)


Answer:

1. B. having less time to develop skills.

2. A. they value leisure time more than buying products.

Explanation:

For question 1, any job require a lot of time. Actually, most of the cases, you’re payed for your time.

So, one negative trade-off is that, while your work, you don’t have time to do other stuff, and more important, you don’t have time to develop other skills, which is a serious problem. Because, imagine that your are hired only for your skills, but if you don’t improve, after 10 years, you’re gonna have the same skill set, and then, the company decides to hire another person.

On the other hand, question 2 is easier, because people will appreciate more their leisure time that buying products, because that time is scarce.

Categories
Assignment Help

Suzanne bought 50 apples at the orchard she bought four times as many red apples screen. How many more red apples and green apples did Suzanne buy?


Related Questions

Use our writing service to score better and meet your deadlines

No matter what kind of academic paper you need, it is simple and secure to hire a writer for a price you can afford at StudyHawks. Save more time for yourself.

Tell us your requirements

Use our writing service to score better and meet your deadlines

No matter what kind of academic paper you need, it is simple and secure to hire a writer for a price you can afford at StudyHawks. Save more time for yourself.

Tell us your requirements

Use our writing service to score better and meet your deadlines

No matter what kind of academic paper you need, it is simple and secure to hire a writer for a price you can afford at StudyHawks. Save more time for yourself.

Tell us your requirements

Use our writing service to score better and meet your deadlines

No matter what kind of academic paper you need, it is simple and secure to hire a writer for a price you can afford at StudyHawks. Save more time for yourself.

Tell us your requirements

Use our writing service to score better and meet your deadlines

No matter what kind of academic paper you need, it is simple and secure to hire a writer for a price you can afford at StudyHawks. Save more time for yourself.

Tell us your requirements

Use our writing service to score better and meet your deadlines

No matter what kind of academic paper you need, it is simple and secure to hire a writer for a price you can afford at StudyHawks. Save more time for yourself.

Tell us your requirements

Literature

Have no time for reading? Now it’s possible to write a book review or a literature essay without reading a book. Order a custom-written paper from expert writers on our website.

Finance

If finance is not your cup of tea, there is no need to torture yourself. You can pay for essay and get completely original work from people who are fluent in this field of science at StudyHawks.

Computer science

Our computer science experts can deal with any type of academic paper. We will meet all the requirements and deadlines. Stop struggling and place an order with our paper writing service.

Psychology

While psychology may be an interesting subject, written assignments may have you puzzled. Don’t despair! Increase your chances to get better marks.

Law

Writing a law essay may be difficult, especially when you need to know the peculiarities of the legislative framework. Get essay from our law experts and stay satisfied.

Nursing

In the nursing course, you may have troubles with critical essays, annotated bibliographies, literature reviews, and other assignments. Here you can ask an essay helper to assist you with any nursing paper.

Sociology

We know that writing sociology papers can be quite exhausting. Forget about sleepless nights and get fast assistance with your essays here on this website.

Business

A good business essay or research paper should be written by an expert paper writer. Our website collaborates with qualified writers only. Put your assignment in our reliable hands.

Use our writing service to score better and meet your deadlines

No matter what kind of academic paper you need, it is simple and secure to hire a writer for a price you can afford at StudyHawks. Save more time for yourself.

Tell us your requirements

Categories
Assignment Help

Brandon is buying 8 pounds of green apples and 5 pounds of red apples to make apple pies. Both types of apple costs $1.49 per pound. How much will he spend on apples?



Brandon is buying 8 pounds of green apples and 5 pounds of red apples to make apple pies. Both types of apple costs $1.49 per pound. How much will he spend on apples?