Categories
Assignment Help

Bill bought a new cellular phone. His monthly bill will be $34.99 each month which includes 100 minutes of use. Additional minutes will cost $0.23 per minute. Write an equation that represents the cost of the bill C in terms of m, which is the number of minutes used ABOVE the 100 that are included in the base price. a. C = 34.99(m – 100) + 0.23 c. C = 0.23m b. C = 0.23m + 34.99 d. C = 0.23(m – 100) + 34.99


Answer:

d. C = 0.23(m – 100) + 34.99

Step-by-step explanation:

Let C = X + Y, where

C = Cost of the bill in terms of m

X = First term of the equation

Y = Second term of the equation

X = add additional minutes to $ 0.23 minus the 100 minutes of use allocated.

X = 0.23 (m – 100)

Y = Base price monthly will be $ 34.99

Y = 34.99

C = X + Y

C = 0.23 (m – 100) + 34.99

Note: The only possible answer is 0.23 (m – 100) + 34.99, but we must assume that “m” is greater than or equal to 100, that is, Bill consumes at least his 100 minutes assigned by the base price.

Hope this helps!

Categories
Assignment Help

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese



Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

Categories
Assignment Help

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese



Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

Categories
Assignment Help

A share of stock in the Lofty Cheese Company is quoted at 251/4. Suppose you hold 30 shares of that stock, which you bought at 201/4. If you sell your stock at 251/4, which one of the following statements would be true?



A share of stock in the Lofty Cheese Company is quoted at 251/4. Suppose you hold 30 shares of that stock, which you bought at 201/4. If you sell your stock at 251/4, which one of the following statements would be true?

Categories
Assignment Help

Stacy goes to the county fair with her friends. The total cost of ride tickets Is given by the equation c = 3.5t, where c is the total cost of tickets and t is the number of tickets. If Stacey bought 15 tickets, she would spend how much



Stacy goes to the county fair with her friends. The total cost of ride tickets Is given by the equation c = 3.5t, where c is the total cost of tickets and t is the number of tickets. If Stacey bought 15 tickets, she would spend how much

Categories
Assignment Help

Liam has bought 48 feet of fencing that he will use to build a pig pen. List 6 different dimensions he could create for his pen using the fencing bought.



Liam has bought 48 feet of fencing that he will use to build a pig pen. List 6 different dimensions he could create for his pen using the fencing bought.

Categories
Assignment Help

A clipboard cost $2.23.It cost $0.58 more than a notebook.Lisa bought two clipboards and one notebook.She paid with a ten dollar bill.How much change does Lisa get?Use a tape diagram to show your thinking.

Lisa gets a change amount of fbox {begin bf $ 3.89\end{minispace}} when she pays a ten-dollar bill for two clipboards and a notebook.

Further explanation:

It is given that the cost of a clipboard is $ 2.23.

Also, it is known that the clipboard costs $text{ }0.58 more than a notebook so the cost of one notebook is calculated as,

fbox {begin\\begin{aligned}text{Cost of a notebook}&= 2.23-0.58\&=1.65end{aligned}end{minispace}}

Lisa bought two clipboards and one notebook then the total cost for items bought is obtained as the sum of cost of two clipboard and cost of one notebook.

fbox {begin\\begin{aligned}text{Total cost of two clipboard and one notebook}&= 2.23+2.23+1.65\&=6.11end{aligned}end{minispace}}

Lisa paid a ten dollar bill for the purchase of two clipboard and one notebook, so the total change she should get back is obtained as the difference of total cost of two clipboard and one notebook from the total paid price.

The tape diagram for the price paid for two clipboards and one notebook that Lisa bought is as shown in Figure 1 (attached at the end).

Therefore, the change that Lisa gets back is calculated as,

boxed{begin{aligned}text{Change that Lisa gets}&= 10-6.11\&=3.89end{aligned}}

Thus, the change amount that Lisa gets after she paid ten dollar for two clipboard and one notebook is fbox {begin bf $ 3.89\end{minispace}}.

Learn more:  

1. Linear equation application brainly.com/question/788903

2. To solve one variable linear equation brainly.com/question/1682776

3. Fractional expression simplification brainly.com/question/894273

Answer details

Grade: Middle school  

Subject: Mathematics  

Chapter: Simplification

Keywords: notebook, clipboard, ten-dollar bill, paid, costs, Lisa, bought, $2.23, $0.58, $4.46, change amount, total cost, amount, two clipboards.

Categories
Assignment Help

1 each of the two items that Val bought cost more than 10$ 2. Val spent 34$ for the 2 items. 3. Neither of the two items that Val bought cost more then 15$ …. which 2 statements contradict each other


Statement : Val spent $ 34 for the 2 items

contradiction : Neither of the 2 items that Val bought cost more then $ 15

think about it….if neither of them cost more then 15….lets say they cost 15 each…then there is no way he spent $ 34…..he would spend at most $ 30

Categories
Assignment Help

The Mendes family bought a new house 8 years ago $129,000. The new house is now worth $186,000. Assuming a steady rate of growth, what was the yearly rate of appreciation? Round your answer to the nearest tenth of a percent (1.2% etc) ******PLEASE HELP****


So assuming simplet interest

find the change to find the interest
change=186000-129000=57000

simple interest=time times rate times principal
time is in years (8)
rate is in decimal
principal is amount invested (129000)

so
interest is 57000
57000=(8)(r)(129000)
57000=1032000r
divide both sides by 1032000
0.05523255813953488372093023255814=r
or
5.523255813953488372093023255814%
rounded
5.5%

Categories
Assignment Help

The price of an all access take it to the fair is $42.99 before tax Roland bought the all access ticket for 40% off then he pay 7% sales tax on the discounted price part a how much did Roland paid In sale tax? part B what is the total amount that Roland paid for the ticket ?



The price of an all access take it to the fair is $42.99 before tax Roland bought the all access ticket for 40% off then he pay 7% sales tax on the discounted price part a how much did Roland paid In sale tax? part B what is the total amount that Roland paid for the ticket ?

Categories
Assignment Help

Bought 12.5 yards of fabric at 4.50 a yard to make dog beds.she use 2.5 yards of fabric to each dog bed,she sells a bed for 17.5 after subtracting cost of fabric how much money is made if all the beds were sold


Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 04:12 AM

First find out how much she spent on the fabric.  That’s 12.5 yards times 4.50 a yard which is $56.25.  Now figure out how many beds she can make with 12.5 yards if each bed uses 2.5 yards of fabric by dividing 12.5 by 2.5 to get 5 beds.  She can make 5 beds for $56.25.  If she sells each of those 5 beds for $17.50 each, she makes 5 times $17.50 which is $87.50.  If she spent $56.25, subtract that from what she makes: 87.50 – 56.25 = 31.25

Post your answer

Categories
Assignment Help

Which of the following contains an error in apostrophe usage? What did you do with the houseplant’s I bought yesterday? It was obvious that there weren’t any donuts left from the meeting. It’s a good time to reassess our strengths and weaknesses as a company. The janitors’ brooms need to be replaced as soon as possible.


Answer: The sentence that contains an error in apostrophe usage is the first one: “What did you do with the houseplant’s I bought yesterday?”

Explanation: The sentence “What did you do with the houseplant’s I bought yesterday?” contains an error in apostrophe usage because there should not be an apostrophe in “houseplants”. The final “s” in “houseplants” is only signaling the plural form of the word and not possession as in the genitive case; therefore, the apostrophe must be eliminated. On the other hand, the use of apostrophe in the other sentences is correct. In the second and third sentences, it has been used to indicate a contraction, while in the last sentence it has been used to show possession.

Categories
Assignment Help

Which of these excerpts from Margaret Frink’s memoir most clearly shows that her story is told in the first person? A. It was Mr. Frink’s plan to remain here until enough of the coarse grass had been cut and cured into hay to feed our horses across the desert. B. Away from the river, the soil is hard and dry, void of any vegetation except sage-brush, which is worthless for any purpose but fuel. C. The Carsons had two wagons, with four horses to each, having bought more horses at Ragtown, after losing their mules on the desert. D. There was some bare ground on the south side, but between the rocks there was plenty of snow.


Answer:

Henri Rousseau’s Portrait of a Woman

Explanation:

Magical Realism finds precedent in eighteenth-century Gothic novels, but also connects with sixteenth-century Baroque or Surrealism, almost contemporary in the early twentieth century.

Among the most striking features of this movement, we find the blend of realism with pure unreality that is observed as normal, with the integration of magical elements without seeming extraordinary.

These works do not explain the supernatural elements and are narrated as something natural, with characters unaware of their transcendent dimension. In addition, death has paramount value in the relativistic discourse of truth, with a metaphysical focus on space and time and an intimate atmosphere that blends characters with myths, legends, and natural cultures.

Henri Rousseau’s Portrait of a Woman is considered one of the first magical realistic stories.

Categories
Assignment Help

Kurt bought a recliner with a sticker price of $900. If he paid $15 a week for 2 years, what was the approximate markup rate on the recliner? A.57.7% B.73.3% C.15.4% D.86.6%



Kurt bought a recliner with a sticker price of $900. If he paid $15 a week for 2 years, what was the approximate markup rate on the recliner? A.57.7% B.73.3% C.15.4% D.86.6%

Categories
Assignment Help

Andy bought 435 acres of land for development. If 23 acres of his purchase is reserved for a community center, how many four-acre building lots are available for sale?



Andy bought 435 acres of land for development. If 23 acres of his purchase is reserved for a community center, how many four-acre building lots are available for sale?

Categories
Assignment Help

Donald bought a car for $8650. The value of the car is decreasing at a rate of 3% per year. How much will Donald's car be worth in 7 years?



Donald bought a car for $8650. The value of the car is decreasing at a rate of 3% per year. How much will Donald’s car be worth in 7 years?

Categories
Assignment Help

In what way was President Roosevelt’s foreign policy similar to that of Woodrow Wilson? They both believed internationalism was the best for the country. Like Wilson, he believed that he should build up the military. Both Wilson and Roosevelt wanted to create alliances. They bought sought peace.


Here are the following effects of loose money and tight
money policies on the actions being listed.

A. A loose money policy
is usually implemented as an effort to encourage economic growth.
This can lead to inflation when uncontrolled. The effects are:

1. Borrowing becomes easy

2. Consumer buys more

3. Since more people are willing to buy,
businesses expand

4. Employment rate increases due to
expansion of businesses

5. Since more people are employed, thus
production also increases

 

B. A tight money policy is a course of action to restrict spending
in an economy that is growing too quickly or to hold back inflation when it is
rising too fast. This can lead to recession when uncontrolled. The
effects are:

1. Borrowing becomes difficult

2. Consumer buys less

3. Since people don’t have a lot of
money, business don’t expand

4. Unemployment rate increases due to businesses
slowing down

5. Production decreases

 

Categories
Assignment Help

Nico bought 100 shares of cisco systems stock for $30.00 per share on january 1, 2013. he received a dividend of $2.00 per share at the end of 2013 and $3.00 per share at the end of 2014. at the end of 2015, nico collected a dividend of $4.00 per share and sold his stock for $33.00 per share. what was nico’s realized holding period return?


The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

Categories
Assignment Help

A coin collector bought a set of coins for $500, and then sold the set for $850, making a profit of $50 per coin. how many coins were in the set?



A coin collector bought a set of coins for $500, and then sold the set for $850, making a profit of $50 per coin. how many coins were in the set?

Categories
Assignment Help

Merlin industries bought a laptop for $2100. It is expected to depreciate at a rate of 14% per year. What will the value of the laptop be in 5 years? Round to the nearest dollar.


You need to determine the number of ways in which 30 competitors from 50 can qualify. First, you have to realize that the order is irrelevant, that is: it is the same competitor_1, competitor _2, competitor _3 than competitor_3, competitor_2, competitor_1, or any combination of those three competitors.

So, the number of ways is which 30 competitors from 50 can qualify is given by the formula of combinations, which is:

C (m,n) = m! / (n! * (m -n)! )

=> C (50,30) = 50! / (30! (50 – 30)! ) = (50!) / [30! (50 – 30)!] = 50! / [30! 20!] =

 = 47,129,212,243,960 different ways the qualifiying round of 30 competitors can be selected from the 50 competitors.

Categories
Assignment Help

Merlin industries bought a laptop for $2100. It is expected to depreciate at a rate of 14% per year. What will the value of the laptop be in 5 years? Round to the nearest dollar.


You need to determine the number of ways in which 30 competitors from 50 can qualify. First, you have to realize that the order is irrelevant, that is: it is the same competitor_1, competitor _2, competitor _3 than competitor_3, competitor_2, competitor_1, or any combination of those three competitors.

So, the number of ways is which 30 competitors from 50 can qualify is given by the formula of combinations, which is:

C (m,n) = m! / (n! * (m -n)! )

=> C (50,30) = 50! / (30! (50 – 30)! ) = (50!) / [30! (50 – 30)!] = 50! / [30! 20!] =

 = 47,129,212,243,960 different ways the qualifiying round of 30 competitors can be selected from the 50 competitors.

Categories
Assignment Help

Ralph Jordan recently bought a new lawnmower for $228.00. If he paid 6% sales tax on the lawnmower, what was the total cost of the lawnmower? A. $234.00 B. $312.42 C. $241.68 D. $251.62


The basis to respond this question are:

1) Perpedicular lines form a 90° angle between them.

2) The product of the slopes of two any perpendicular lines is – 1.

So, from that basic knowledge you can analyze each option:

a.Lines s and t have slopes that are opposite reciprocals.

TRUE. Tha comes the number 2 basic condition for the perpendicular lines.

slope_1 * slope_2 = – 1 => slope_1 = – 1 / slope_2, which is what opposite reciprocals means.

b.Lines s and t have the same slope.

FALSE. We have already stated the the slopes are opposite reciprocals.

c.The product of the slopes of s and t is equal to -1

TRUE: that is one of the basic statements that you need to know and handle.

d.The lines have the same steepness.

FALSE: the slope is a measure of steepness, so they have different steepness.

e.The lines have different y intercepts.

FALSE: the y intercepts may be equal or different. For example y = x + 2 and y = -x + 2 are perpendicular and both have the same y intercept, 2.

f.The lines never intersect.

FALSE: perpendicular lines always intersept (in a 90° angle).

g.The intersection of s and t forms right angle.

TRUE: right angle = 90°.

h.If the slope of s is 6, the slope of t is -6

FALSE. – 6 is not the opposite reciprocal of 6. The opposite reciprocal of 6 is – 1/6.

So, the right choices are a, c and g.

Categories
Assignment Help

System of Equations 8th grade 30 points Bhavik bought 3 liters of milk and 5 loaves of bread for a total of $11. A month later, he bought 4 liters of milk and 4 loaves of bread at the same prices, for a total of $10. How much does a liter of milk cost, and how much does a loaf of bread cost?


You need to determine the number of ways in which 30 competitors from 50 can qualify. First, you have to realize that the order is irrelevant, that is: it is the same competitor_1, competitor _2, competitor _3 than competitor_3, competitor_2, competitor_1, or any combination of those three competitors.

So, the number of ways is which 30 competitors from 50 can qualify is given by the formula of combinations, which is:

C (m,n) = m! / (n! * (m -n)! )

=> C (50,30) = 50! / (30! (50 – 30)! ) = (50!) / [30! (50 – 30)!] = 50! / [30! 20!] =

 = 47,129,212,243,960 different ways the qualifiying round of 30 competitors can be selected from the 50 competitors.

Categories
Assignment Help

Lisa bought a suit on sale for 459. This price was 15% less than the original price. What was the original price?



Lisa bought a suit on sale for 459. This price was 15% less than the original price. What was the original price?

Categories
Assignment Help

The smith family bought a new tent for a camping trip with a base of 9 by 15 and a height of 7. What is the volume of their new tent?


So hmmm we’ll start off by using the decimal format for the percentage, thus 15% is just 15/100 or 0.15 and 7% is just 7/100 or 0.07 and so on

notice, the concentration of alcohol in the 15% is, well, 0.15 :), so for a quantity of whatever, it’d be 0.15whatever

anyway, for water… water has no alcohol whatsoever, so the concentration is 0%, or 0/100 which is 0.00 or a flat 0

bf begin{array}{lccclll}
&amount&concentration&
begin{array}{llll}
concentrated\
amount
end{array}\
&-----&-------&-------\
textit{15% sol'n}&14&0.15&14(0.15)\
water&x&0.00&0x\
-----&-----&-------&-------\
textit{7% mixture}&y&0.07&0.07y
end{array}

we know that we’ll be adding “x” water with the 14mL to get “y”, thus 14+x = y

and the concentrated quantities will also add up to -> 14(0.15) = 2.1, thus
2.1 + 0x = 0.07y

bf begin{cases}
14+x=boxed{y}\
2.1+0x=0.07y\
----------\
2.1=0.07left( boxed{14+x} right)
end{cases}

solve for “x”.