Categories
Assignment Help

William buys a basket of lemons on sale for $7 before tax. The sales tax is 16%. What is the total price William pays for the basket of lemons?

[ad_1]

William buys a basket of lemons on sale for $7 before tax. The sales tax is 16%. What is the total price William pays for the basket of lemons?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Christine buys 7 hamburgers and 3 sodas for $27.95. Laura buys 5 hamburgers and 4 sodas for $23.40. How much does a hamburger cost? A. 1 .85 B. $3.20 C. $6.80 D. $6.55 E. $3.50

[ad_1]

Christine buys 7 hamburgers and 3 sodas for $27.95. Laura buys 5 hamburgers and 4 sodas for $23.40. How much does a hamburger cost? A. 1 .85 B. $3.20 C. $6.80 D. $6.55 E. $3.50

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A Dolls House Multiple Choice QuestionsQUESTION 1 Mrs. Linde broke off her relationship with Krogstad because A. Krogstad was a criminal. B. her parents disapproved of the relationship. C. Krogstad could not support Mrs. Linde’s mother and brothers. D. Mrs. Linde was married at the time. 3 points QUESTION 2 Mrs. Linde’s proposal to Krogstad is that Mrs. Linde and Krogstad A. leave for America. B. ask Nora for help. C. marry. D. keep their relationship a secret from Nora. QUESTION 3 When Torvald reads Krogstad’s letter, Nora plans to A. commit suicide. B. beg for forgiveness. C. deny that she ever borrowed the money. D. run away with Dr. Rank. QUESTION 4 When Torvald reads the letter from Krogstad, his reaction is that Nora A. has done nothing to be ashamed of. B. is a criminal and a liar. C. has done the only thing she could under the circumstances. D. is still a good wife and mother. QUESTION 5 After reading Krogstad’s first letter, Torvald’s plan is to A. pretend that nothing has happened. B. throw Nora out of the house. C. send Nora to live with Dr. Rank. D. continue to live with Nora for the sake of appearance. QUESTION 6 One type of animal that Torvald uses to describe Nora is a A. bear. B. bee. C. bird. D. cat. QUESTION 7 The title A Doll House probably comes from the fact that A. Nora played with dolls as a child. B. Nora buys doll houses for her little girl. C. Nora has always waited on her husband and her father. D. Nora’s husband treats her like a pretty doll. QUESTION 8 Nora really believed that when Torvald read Krogstad’s letter he would A. throw her out of the house. B. promote Krogstad at the bank. C. fire Krogstad immediately. D. take the blame himself. QUESTION 9 When Torvald wants to make up to Nora, Nora’s plan is to A. leave the house and leave the children with Torvald. B. stay with her husband. C. leave the house but take her children with her. D. run away with Dr. Rank. QUESTION 10 At the end of the play, Nora speaks of a miracle that will not happen. The miracle she refers to is A. Torvald making peace with Krogstad. B. Torvald and Nora both changing so much that they could have a real marriage. C. Torvald and Nora learning to be good parents to their children. D. Torvald forgiving her.

[ad_1]

Hey there!

Correct answer is D. Comma or Period Inside Rule

A. Question mark or exclamation point inside: those are not really necessary.

B. Colon or semicolon: not, a semicolon would divide the whole sentence and it would be shorten; a colon would work but after requested, when there is already a comma.

C. Question mark or Exclamation Point Outside Rule: would not work, becase it is an very polite and affirmative sentence.

D: A comma or period inside rule: actually, just a comma would work. Please, Cooper’s dad requested, go… Cooper’s dad requested must be in between commas as it is a vocative.

Hope this helps

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Carina buys a set of business checks from her bank. The checks cost her $26.73. She gives the teller $30.23. How much change should Carina get back?

[ad_1]

The basis to respond this question are:

1) Perpedicular lines form a 90° angle between them.

2) The product of the slopes of two any perpendicular lines is – 1.

So, from that basic knowledge you can analyze each option:

a.Lines s and t have slopes that are opposite reciprocals.

TRUE. Tha comes the number 2 basic condition for the perpendicular lines.

slope_1 * slope_2 = – 1 => slope_1 = – 1 / slope_2, which is what opposite reciprocals means.

b.Lines s and t have the same slope.

FALSE. We have already stated the the slopes are opposite reciprocals.

c.The product of the slopes of s and t is equal to -1

TRUE: that is one of the basic statements that you need to know and handle.

d.The lines have the same steepness.

FALSE: the slope is a measure of steepness, so they have different steepness.

e.The lines have different y intercepts.

FALSE: the y intercepts may be equal or different. For example y = x + 2 and y = -x + 2 are perpendicular and both have the same y intercept, 2.

f.The lines never intersect.

FALSE: perpendicular lines always intersept (in a 90° angle).

g.The intersection of s and t forms right angle.

TRUE: right angle = 90°.

h.If the slope of s is 6, the slope of t is -6

FALSE. – 6 is not the opposite reciprocal of 6. The opposite reciprocal of 6 is – 1/6.

So, the right choices are a, c and g.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Allstocks.com, a web seller that buys furniture, clothing, electronics, and more from a variety of producers at less-than-regular wholesale prices and then charges customers less than retail, is a(n) ________.

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Joe buys a set of books that cost $45.58. He gives the cashier three (3) $20 bills and three (3) pennies. How much change should Joe get back?

[ad_1]

Answer: undefined

Step-by-step explanation:

The slope of a line passing through two points P(a,b) and Q(c,d) is given by :-

text{Slope}=dfrac{d-b}{c-a}

The given points :  (-4, 3) and (-4, 7)

Then , the  slope of a line passing through two points  (-4, 3) and (-4, 7) is given by :-

text{Slope}=dfrac{7-3}{-4-(-4)}=dfrac{4}{-4+4}\\Rightarrowtext{Slope}=dfrac{4}{0}\\Rightarrow text{Slope}=infty

Since , the parallel have the same slope  .

Therefore, the slope of the line that is parallel to line m is undefined.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A cabinet maker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish cost $4.95 per liter. What is the total cost of 3.5 L of varnish ?

[ad_1]

A cabinet maker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish cost $4.95 per liter. What is the total cost of 3.5 L of varnish ?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A local supermarket sells chicken fir $2.49/lb and pork for $3.19/lb.Todd buys “c” pounds of chicken and “p” pounds ofpork which of the following inequalities represents that Todd only has $40 to spend?

[ad_1]

Answer:

C. Yes, because the population values appear to be normally distributed.

Step-by-step explanation:

Given is a graph which shows the distribution of values of a population

The graph has the following characteristics

i) Bell shaped

ii) symmerical about mid vertical line

iii) Unimodal with mode = median =mean

iv) As x deviates more from the mean probability is decreasing and also curve approaches asymptotically the x axis

Hence we find that the curve is a distribution of normal

Option C is right

C. Yes, because the population values appear to be normally distributed.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Brad wants to buy flowers for his friend with $15. The daisies are $1 each and the roses are $3 each. He buys 3 more daisies than roses how much did the roses cost?

[ad_1]

127=7 (mod n) means when 127 is divided by n, the division leaves a remainder of 7.

The statement is equivalent to
120=0 (mod n), meaning that n divides 120.

All divisors of 120 will satisfy the statement because 120 divided by a divisor (factor) will leave a remainder of 0.

Factors of 120 are:
n={1,2,3,4,5,6,8,10,12,15,20,24,30,40,60,120}, |n|=16.
You can count how many such values of n there are, and try to check that each one satisfies 127=7 mod n.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Shaneese is buying peanuts and cashews. She has $12 to spend. Peanuts cost $3 per pound and cashews cost $4 per pound. She buys x pounds of peanuts and y pounds of cashews. Which equation represents the amount of the mix?A. 3y+4x=12B. 7xy=12C. 3x+4y=12D. 3x+4y=12c

[ad_1]

Shaneese is buying peanuts and cashews. She has $12 to spend. Peanuts cost $3 per pound and cashews cost $4 per pound. She buys x pounds of peanuts and y pounds of cashews. Which equation represents the amount of the mix?A. 3y+4x=12B. 7xy=12C. 3x+4y=12D. 3x+4y=12c

[ad_2]

Categories
Assignment Help

James wants to go to a concert with his friends. The tickets to the show cost $10 each. If James buys x tickets at a cost of c dollars, represent c as a function of x.

[ad_1]

James wants to go to a concert with his friends. The tickets to the show cost $10 each. If James buys x tickets at a cost of c dollars, represent c as a function of x.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Vactin corp., a construction company, buys ten truckloads of cement for its new construction project. given this information, the cement bought is an example of a(n) _____.

[ad_1]

Vactin corp., a construction company, buys ten truckloads of cement for its new construction project. given this information, the cement bought is an example of a(n) _____.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Vincento buys 500 shares of common stock in water reclamation services, inc. as a shareholder of record, vincento owns a proportionate interest in terms of

[ad_1]

Vincento buys 500 shares of common stock in water reclamation services, inc. as a shareholder of record, vincento owns a proportionate interest in terms of

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Sophia has $20. she buys a hair band for $3.99, gum for $1.29, and a brush for $6.75. not including tax estimate how much change she should receive????? PLEASE HELP

[ad_1]

Answer:

28.47º of latitude, 7.35º of longitude

Step-by-step explanation:

The latitude and longitude are simple imaginary lines (horizontal for latitude and vertical for longitude) that divide the Earth from an angle point of view. When used as a combination of both, you can get an exact location in any part of the world. For the 2 references, there a 0º divisions that make one side positive angles and negative on the other side (in the case of latitude, positive angles are above the equator line and for longitude positive angles are from the right of the Greenwich Meridian).

With the above mentioned we can observe that Hong Kong and Jakarta are away 22.27º and 6.2º respectively from the equator. So, the total degrees in latitude wil simply be the sum of the 2 absolute values (222.7º+6.2º) giving as a result of 28.47º.

On the other hand, we have in longitude that both cities are several degrees away from the same reference, and because they are from the right side of the Greenwich Meridian, the net change will be the substraction of 114.5-106.8º, giving as a result a total of 7.35º.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Hamburger sells for 3 pounds for 6$. If Samantha buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

[ad_1]
Hamburger sells for 3 pounds for 6$. If Samantha buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
[ad_2]

Categories
Assignment Help

The granola summer buys used to cost six dollars per pound but it has been marked up 15% a how much did it cost summer to buy 2.6 pounds of granola at the old price be how much does it cost her to buy 2.6 pounds of granola at the new price see suppose summer buys 3.5 pounds of granola how much more does it cost new pricing at the old price

[ad_1]

The granola summer buys used to cost six dollars per pound but it has been marked up 15% a how much did it cost summer to buy 2.6 pounds of granola at the old price be how much does it cost her to buy 2.6 pounds of granola at the new price see suppose summer buys 3.5 pounds of granola how much more does it cost new pricing at the old price

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Neela is buying shirts that are on sale at two for the price of one. the original price of each shirt was s dollars. she buys 4 shirts for $24. which equation shows an equality between two different ways of writing how much neela spends on the shirts?

[ad_1]

Answer: The answers is (B) equal areas.

Step-by-step explanation:  Given that two triangles have equal perimeters.

As shown in the attached figure, let us consider two right-angles triangles, ΔABC and ΔDEF, with sides AB = 3 cm, BC = 4 cm, AC = 5 cm, DE = 4 cm, EF = 3 cm and DF = 5 cm.

So the perimeters of both the triangles = 3 + 4 + 5 = 4 + 3 + 5 = 12 cm.

Since volume term is not valid in case of triangles, so they cannot have equal volumes. Therefore, option (A) is incorrect.

Area of ΔABC is

A_{ABC}=dfrac{1}{2}times AB times BC = dfrac{1}{2}times 3times 4=6~textup{cm}^2,

and area of ΔDEF is

A_{DEF}=dfrac{1}{2}times DEtimes EF=dfrac{1}{2}times 4times 3=6~textup{cm}^2.

Therefore, they may have equal areas and so option (B) is correct.

If the triangles have equal bases, then the heights will also be equal and both the triangles will be same. Similar is the case with equal heights. So, options (C) and (D) are incorrect.

Thus, the correct option is (B). equal areas.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A retailer buys a toy for $3.60 and marks up the price 120% what is the retail price of the toy

[ad_1]

Answer:

Selling price = $1.75 per unit

Step-by-step explanation:

Let x is the selling price of one gift bag.

So selling price of 395000 units will be = $39500x

Since fixed costs for producing the bag are $184000 and variable cost per unit is = $1.20

Therefore, variable cost of 395000 units will be = $1.20×395000

                                                                                = $474000

Now the cost price of 395000 units will be = Fixed cost + variable cost

                                                                       = 184000 + 474000

                                                                       = $658000

Now we know profit = Selling price – cost price

                      32400 = 395000x – 658000

                  395000x = 32400 + 658000

                  395000x = 690400

                               x = frac{690400}{395000}

                               x = $1.75

Therefore. $1.75 per unit will be the selling price of glitter gift bags.

[ad_2]