Categories
Assignment Help

Gagner clinic purchases land for $175,000 cash. the clinic assumes $1,500 in property taxes due on the land. the title and attorney fees totaled $1,000. the clinic has the land graded for $2,200. what amount does gagner clinic record as the cost for the land?

[ad_1]

If the clinic “assumes” property taxes, it should mean the property taxes were for a past period, so it counts as part of the cost.  If the property taxes are for a period after the transaction, it does not count as part of the cost.  Finally if property taxes straddle the transaction date, the prorated part prior to that date counts as cost.

Title and attorney fees can count as cost.

Grading the land is what he decides to do after the transaction, so does not count as cost.  If this was a condition for the transaction, the previous owner should have paid for it.

Hope everything is clear.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Name one economic decision that must be made by each of the four sectors of the economy (households, businesses, government, and the foreign sector). be sure to state what a possible opportunity cost might be for each of these economic decisions.

[ad_1]

Name one economic decision that must be made by each of the four sectors of the economy (households, businesses, government, and the foreign sector). be sure to state what a possible opportunity cost might be for each of these economic decisions.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Bill bought a new cellular phone. His monthly bill will be $34.99 each month which includes 100 minutes of use. Additional minutes will cost $0.23 per minute. Write an equation that represents the cost of the bill C in terms of m, which is the number of minutes used ABOVE the 100 that are included in the base price. a. C = 34.99(m – 100) + 0.23 c. C = 0.23m b. C = 0.23m + 34.99 d. C = 0.23(m – 100) + 34.99

[ad_1]

Answer:

d. C = 0.23(m – 100) + 34.99

Step-by-step explanation:

Let C = X + Y, where

C = Cost of the bill in terms of m

X = First term of the equation

Y = Second term of the equation

X = add additional minutes to $ 0.23 minus the 100 minutes of use allocated.

X = 0.23 (m – 100)

Y = Base price monthly will be $ 34.99

Y = 34.99

C = X + Y

C = 0.23 (m – 100) + 34.99

Note: The only possible answer is 0.23 (m – 100) + 34.99, but we must assume that “m” is greater than or equal to 100, that is, Bill consumes at least his 100 minutes assigned by the base price.

Hope this helps!

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Janitor supply produces an industrial cleaning powder that requires 40 grams of material at $0.10 per gram and .25 direct labor hours at $12.00 per hour. overhead is assigned at the rate of $18 per direct labor hour. what is the total standard cost for one unit of product that would appear on a standard cost card? $7.00. $8.50. $11.50. $7.50. $25.00.

[ad_1]

Janitor supply produces an industrial cleaning powder that requires 40 grams of material at $0.10 per gram and .25 direct labor hours at $12.00 per hour. overhead is assigned at the rate of $18 per direct labor hour. what is the total standard cost for one unit of product that would appear on a standard cost card? $7.00. $8.50. $11.50. $7.50. $25.00.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A company is setting its direct materials and direct labor standards for its leading product. Direct material costs from the supplier are​ $7 per square​ foot, net of purchase discount.​ Freight-in amounts to​ $0.10 per square foot. Basic wages of the assembly line personnel are​ $19 per hour. Payroll taxes are approximately​ 25% of wages. How much is the direct labor cost standard per​ hour

[ad_1]

The formula for calculating the direct labor standard is:

Direct labor standard = Basic wages + Payroll tax

or

Direct labor standard = Basic wages + 25% of Basic wages

 

Substituting the given values into the equation:

Direct labor standard = $19 + 0.25 * $19

Direct labor standard = $23.75

[ad_2]

Categories
Assignment Help

For jacobs company, the predetermined overhead rate is 70% of direct labor cost. during the month, $600,000 of factory labor costs are incurred of which $140,000 is indirect labor. actual overhead incurred was $320,000. the amount of overhead debited to work in process inventory should be:

[ad_1]

First find the amount of direct labor cost by subtracting the amount of indirect labor cost from the amount of factory labor cost
Direct labor cost is
600,000−140,000=460,000

The amount of overhead debited to work in process inventory should be
460,000×0.7=322,000

Answer 322000

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

[ad_1]

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

[ad_1]

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The company also discovered that it costs $29. to produce 2 widgets, $115 to produce 4 widgets, and $757 to produce 10 find the total cost of producing 2 widgets

[ad_1]

The company also discovered that it costs $29. to produce 2 widgets, $115 to produce 4 widgets, and $757 to produce 10 find the total cost of producing 2 widgets

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Sam wants to buy 8 pencils and 6 pens, which cost a total of $8.50. He realizes he doesn’t have enough cash and instead takes only 4 of each, which costs only $5. What is the price of each pen and pencil? pen, $0.75; pencil, $0.50

[ad_1]

X = pencils, y = pens

8x + 6y = 8.50
4x + 4y = 5…..multiply by -2
—————-
8x + 6y = 8.50
-8x – 8y = -10 (result of multiplying by -2)
—————–add
-2y = – 1.50
y = -1.50 / -2
y = 0.75 <=== pens cost 0.75

4x + 4y = 5
4x + 4(0.75) = 5
4x + 3 = 5
4x = 5 – 3
4x = 2
x = 2/4
x = 0.50 <== pencils cost 0.50

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Stacy goes to the county fair with her friends. The total cost of ride tickets Is given by the equation c = 3.5t, where c is the total cost of tickets and t is the number of tickets. If Stacey bought 15 tickets, she would spend how much

[ad_1]

Stacy goes to the county fair with her friends. The total cost of ride tickets Is given by the equation c = 3.5t, where c is the total cost of tickets and t is the number of tickets. If Stacey bought 15 tickets, she would spend how much

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Melissa will rent a car for the weekend. She can choose one or two plans. The first plant has no initial fee but costs $.80 per mile driven. That’s like a plan has an initial fee of $75 in cost an additional $.38 per mile driven. How many miles with Melissa need to drive for two plants to cost the same? NEED HELP ASAP PLEASE

[ad_1]

If you equal both of the PLANS you will get
$.80x=$75+$.38x
then you subtract .38x on both sides and get
$.42x=$75
once thats done you will divide .42 on both sides leaving the variable x by itself…
and then x=178.57miles
but to break even it would be 179 miles for both of the plans to cost the same

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The total cost of going to the theatre for 18 people is £823.89. How much will each person need to pay?

[ad_1]

The total cost of going to the theatre for 18 people is £823.89. How much will each person need to pay?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

At a sporting event, the price for 3 cheeseburgers and 2 cups of lemonade is $14 and the price for 2 cheeseburgers and 4 cups of lemonade is $12. How much does it cost for 1 cheeseburger and 2 cups of lemonade?

[ad_1]

Answer:

(1)The percentage error is 6.897 % .

(2)The total cost of the wallet is $34.35 .

(3)The salesman’s commission as a percent of his total monthly sales is 4% .

(4)The interest is $5400 .

Step-by-step explanation:

First part

Formula

Percentage = frac{Change in valuetimes 100}{Exact value}

Change in value = |Approx value – Exact value|

As given

Mark estimates that the distance from his house to his school is 15.5 mi. The actual distance is 14.5 mi.

Approx value =  15.5 mi

Exact value = 14.5 mi

Change in value = |15.5 – 14.5|

                           = 1

Put all the values in the formula

Percentage error = frac{1times 100}{14.5}

Percentage error = frac{100}{14.5}

Percentage error = 6.897 % (Approx)

Thus the percentage error is 6.897 % .

Second part

The price of a wallet is $31.95 and the sales tax is 7.5%.

7.5% is written in the decimal form

= frac{7.5}{100}

= 0.075

Sales tax price = 0.075 × Price of the wallet

                         = 0.075 × $31.95

                          = $2.4 (Approx)

Total cost of the wallets = Cost of the wallet + Sales tax price

                                        = $31.95 + $2.4

                                        = $34.35

Therefore the total cost of the wallet is $34.35.

Third part

Formula

Percentage = frac{Part valuetimes 100}{Total value}

A sneaker store salesman had $4,125 in total monthly sales last month. He made $165 in commission from those sales.

Part value = $165

Total value = $4125

Put all the values in the formula

Percentage = frac{165times 100}{4125}

Percentage = frac{16500}{4125}

Percentage = 4%

Therefore the salesman’s commission as a percent of his total monthly sales is 4% .

Fourth part

Formula

Simple interest = frac{Principletimes Ratetimes Time}{100}

Principle = $12000

Rate = 15%

Time = 3 years

Put all the values in the formula

Simple interest = frac{12000times 15times 3}{100}

Simple interest = frac{540000}{100}

Simple interest = $5400

Therefore the interest is $5400 .

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A clipboard cost $2.23.It cost $0.58 more than a notebook.Lisa bought two clipboards and one notebook.She paid with a ten dollar bill.How much change does Lisa get?Use a tape diagram to show your thinking.

[ad_1]

Lisa gets a change amount of fbox {begin bf $ 3.89\end{minispace}} when she pays a ten-dollar bill for two clipboards and a notebook.

Further explanation:

It is given that the cost of a clipboard is $ 2.23.

Also, it is known that the clipboard costs $text{ }0.58 more than a notebook so the cost of one notebook is calculated as,

fbox {begin\\begin{aligned}text{Cost of a notebook}&= 2.23-0.58\&=1.65end{aligned}end{minispace}}

Lisa bought two clipboards and one notebook then the total cost for items bought is obtained as the sum of cost of two clipboard and cost of one notebook.

fbox {begin\\begin{aligned}text{Total cost of two clipboard and one notebook}&= 2.23+2.23+1.65\&=6.11end{aligned}end{minispace}}

Lisa paid a ten dollar bill for the purchase of two clipboard and one notebook, so the total change she should get back is obtained as the difference of total cost of two clipboard and one notebook from the total paid price.

The tape diagram for the price paid for two clipboards and one notebook that Lisa bought is as shown in Figure 1 (attached at the end).

Therefore, the change that Lisa gets back is calculated as,

boxed{begin{aligned}text{Change that Lisa gets}&= 10-6.11\&=3.89end{aligned}}

Thus, the change amount that Lisa gets after she paid ten dollar for two clipboard and one notebook is fbox {begin bf $ 3.89\end{minispace}}.

Learn more:  

1. Linear equation application brainly.com/question/788903

2. To solve one variable linear equation brainly.com/question/1682776

3. Fractional expression simplification brainly.com/question/894273

Answer details

Grade: Middle school  

Subject: Mathematics  

Chapter: Simplification

Keywords: notebook, clipboard, ten-dollar bill, paid, costs, Lisa, bought, $2.23, $0.58, $4.46, change amount, total cost, amount, two clipboards.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

What is a potential benefit of fuel cell cars? increased efficiency converting gasoline to energy no recharging necessary decreased automobile cost larger engines

[ad_1]

What is a potential benefit of fuel cell cars? increased efficiency converting gasoline to energy no recharging necessary decreased automobile cost larger engines

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Anallely finds a sweater that cost $30 originally at the gap but it is on sale for 40% off.what is the price anallely can pay today for the sweater during the sale A.$12 B.$75 C.$50 D.$18

[ad_1]

Anallely finds a sweater that cost $30 originally at the gap but it is on sale for 40% off.what is the price anallely can pay today for the sweater during the sale A.$12 B.$75 C.$50 D.$18

[ad_2]

Categories
Assignment Help

If 60 newspapers cost $27, find the cost of 16

[ad_1]

If 60 newspapers cost $27, find the cost of 16

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Ivan earns 8 each time he walk his neighbors dog he already walked the dog 5 times how many more times does he need to walk the dog to earn enough money to buy a game that cost 88

[ad_1]

Ivan earns 8 each time he walk his neighbors dog he already walked the dog 5 times how many more times does he need to walk the dog to earn enough money to buy a game that cost 88

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A list of doctors that take share cost medicaid

[ad_1]

A list of doctors that take share cost medicaid

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The flip flop a lot company makes and sells flip flops they have one linear function that represents the cost of producing flip-flops and another linear function that models how much income they get from those flip-flops describe the key features that will determine if these linear functions ever intercepted

[ad_1]

If the linear functions have the same slope but different y-intercepts, they will never intercept. If the If the linear functions have the same slope and the same y-intercet, they are the same line. If the linear functions have different slopes and different y-intercepts, they will intercept. 

[ad_2]

Categories
Assignment Help

1 each of the two items that Val bought cost more than 10$ 2. Val spent 34$ for the 2 items. 3. Neither of the two items that Val bought cost more then 15$ …. which 2 statements contradict each other

[ad_1]

Statement : Val spent $ 34 for the 2 items

contradiction : Neither of the 2 items that Val bought cost more then $ 15

think about it….if neither of them cost more then 15….lets say they cost 15 each…then there is no way he spent $ 34…..he would spend at most $ 30

[ad_2]

Categories
Assignment Help

One month Henry rented 3 movies and 8 video games for a total of $58 . The next month he rented 5 movies and 2 video games for a total of $23 . Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for eachmovie:$___ Rental costfor each video game:$____

[ad_1]

Henry rented 3 movies and 8 video games for a total of $58
3m + 8v= $58
The next month he rented 5 movies and 2 video games for a total of $23.
5m + 2v = $23.

Grab an equation and solve it for one of the variables:
3m + 8v= $58
3m=58-8v
m=19.333-2.6666v

Then sub that result in for the variable in the other equation:
5(19.333-2.666666v )+ 2v = $23.
96.666 – 13.333v + 2v = $23.
96.666 – 11.333v = $23.
-11.333v = $23-96.666
-11.333v = -73.666
v=6.50

Now sub back in v in one of the equations:
5m + 2v = $23.
5m + 2(6.50) = $23.
5m+13 = 23
5m=10
m=2

The video games cost $6.50 and the Movies cost $2.00.

3($2.00) + 8($6.50) = $58
5($2.00) + 2($6.50) = $23.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Photo necessities produces camera cases. they have found that the cost c(x) of making x camera cases is a quadratic function in terms of x. a company discover that it cost 27 dollars to produce 2 camera cases, 105 dollars to produce 4 camera cases, and 675 dollars to produce 10 camera cases. find the total cost of producing 5 camera cases

[ad_1]

We will use
c(x)=ax²+bx+c
sub the points given

when x=2, c(x)=27
27=a(2)²+b(2)+c or
27=4a+2b+c

when x=4, c(x)=105
105=a(4)²+b(4)+c
105=16a+4b+c

when x=10, c(x)=675
675=a(10)²+b(10)+c
675=100a+10b+c

so we gots
27=4a+2b+c
105=16a+4b+c
675=100a+10b+c

eliminate c’s from everybody
multiply first equation by -1 and add to 2nd and 3rd equation
the resulting 2nd and 3rd equations are shown below
78=12a+2b
648=96a+8b
multiply top equation by -4 and add to bottom

-312=-48a-8b
648=96a+8b +
336=48a+0b

336=48a
divide both sides by 48
7=a
sub back

78=12a+2b
78=12(7)+2b
78=84+2b
-6=2b
-3=b
sub back

27=4a+2b+c
27=4(7)+2(-3)+c
27=28-6+c
27=22+c
5=c

c(x)=7x²-3x+5 is da equation
to produce 5 we do
c(5)=7(5)²-3(5)+5
c(5)=7(25)-15+5
c(5)=175-10
c(5)=165

costs $165 to make 5 camera cases

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)

[ad_1]

Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)

[ad_2]