Home / Tag Archives: costs

Tag Archives: costs

A company is setting its direct materials and direct labor standards for its leading product. Direct material costs from the supplier are​ $7 per square​ foot, net of purchase discount.​ Freight-in amounts to​ $0.10 per square foot. Basic wages of the assembly line personnel are​ $19 per hour. Payroll taxes are approximately​ 25% of wages. How much is the direct labor cost standard per​ hour

The formula for calculating the direct labor standard is: Direct labor standard = Basic wages + Payroll tax or Direct labor standard = Basic wages + 25% of Basic wages   Substituting the given values into the equation: Direct labor standard = $19 + 0.25 * $19 Direct labor standard …

Read More »

For jacobs company, the predetermined overhead rate is 70% of direct labor cost. during the month, $600,000 of factory labor costs are incurred of which $140,000 is indirect labor. actual overhead incurred was $320,000. the amount of overhead debited to work in process inventory should be:

First find the amount of direct labor cost by subtracting the amount of indirect labor cost from the amount of factory labor costDirect labor cost is600,000−140,000=460,000 The amount of overhead debited to work in process inventory should be460,000×0.7=322,000 Answer 322000

Read More »

Concern about runaway costs, lack of access, and questionable quality of care has led to an increasing interest in studying the medical care system and its effectiveness, efficiency, and equity, leading to a science called health __________ research.

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 02:33 AM ……. leading to a science called health SERVICE RESEARCH. Health service research is a multidisciplinary field of scientific research that studies how different factors affect access to health. The factors studied include: social factors, financing systems, health technology, organisational structure and process, …

Read More »

The company also discovered that it costs $29. to produce 2 widgets, $115 to produce 4 widgets, and $757 to produce 10 find the total cost of producing 2 widgets

The company also discovered that it costs $29. to produce 2 widgets, $115 to produce 4 widgets, and $757 to produce 10 find the total cost of producing 2 widgets

Read More »

Sam wants to buy 8 pencils and 6 pens, which cost a total of $8.50. He realizes he doesn’t have enough cash and instead takes only 4 of each, which costs only $5. What is the price of each pen and pencil? pen, $0.75; pencil, $0.50

X = pencils, y = pens 8x + 6y = 8.504x + 4y = 5…..multiply by -2—————-8x + 6y = 8.50-8x – 8y = -10 (result of multiplying by -2)—————–add-2y = – 1.50y = -1.50 / -2y = 0.75 <=== pens cost 0.75 4x + 4y = 54x + 4(0.75) …

Read More »

Melissa will rent a car for the weekend. She can choose one or two plans. The first plant has no initial fee but costs $.80 per mile driven. That’s like a plan has an initial fee of $75 in cost an additional $.38 per mile driven. How many miles with Melissa need to drive for two plants to cost the same? NEED HELP ASAP PLEASE

If you equal both of the PLANS you will get $.80x=$75+$.38xthen you subtract .38x on both sides and get$.42x=$75once thats done you will divide .42 on both sides leaving the variable x by itself…and then x=178.57milesbut to break even it would be 179 miles for both of the plans to cost …

Read More »

How do export processing zones help overcome barriers to economic development? A. They increase costs for developing countries. B. They only help wealthy nations become wealthier. C. They help increase job growth in developing nations. D. They organize doctors to provide healthcare in developed nations.

How do export processing zones help overcome barriers to economic development? A. They increase costs for developing countries. B. They only help wealthy nations become wealthier. C. They help increase job growth in developing nations. D. They organize doctors to provide healthcare in developed nations.

Read More »

Qs 14-2 fixed and variable costs lo c2 a cell phone company offers two different plans. plan a costs $80 per month for unlimited talk and text. plan b costs $0.20 per minute plus $0.10 per text message sent. you need to purchase a plan for your 14-year-old sister. your sister currently uses 1,700 minutes and sends 1,600 texts each month. (1) what is your sisters total cost under each of the two plans

Plan A: Post paid plan Total cost A = $80 per month   Plan B: Pre paid plan Total cost B = $0.20 per minute * 1,700 minutes + $0.10 per text message * 1,600 texts Total cost B = $340 + $160 Total cost B = $500 per month …

Read More »

Swanson company has two divisions; sporting goods and sports gear. the sales mix is 65% for sporting goods and 35% for sports gear. swanson incurs $6,660,000 in fixed costs. the contribution margin ratio for sporting goods is 30%, while for sports gear it is 50%. the break-even point in dollars is

Swanson company has two divisions; sporting goods and sports gear. the sales mix is 65% for sporting goods and 35% for sports gear. swanson incurs $6,660,000 in fixed costs. the contribution margin ratio for sporting goods is 30%, while for sports gear it is 50%. the break-even point in dollars …

Read More »

Down under boomerang, inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.64 million. the fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which time it will be worthless. the project is estimated to generate $2,060,000 in annual sales, with costs of $755,000. the tax rate is 35 percent and the required return on the project is 13 percent. what is the project’s npv?

To answer this problem, 1st let us calculate the total annual cash flow. We define the given variables: Annual Income = $2,060,000 Annual Cost = $755,000 Annual Profit = $2,060,000 – $755,000 = $1,305,000 Annual Tax = $1,305,000 * 0.35 = $456,750 Depreciation = $2.64 million / 3 = $880,000 …

Read More »

Montoya manufacturing has fixed costs of $3,000,000 and variable costs are 40% of sales. what are the required sales if montoya desires net income of $300,000?

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 05:06 AM Fixed costs = $3,000,000Variable costs = 40% of SalesSales – xNet income = $300,0003,000,000 + 0.4 x + 300,000 = x3,300,000 = x – 0.4 x0.6 x = 3,300,000x = 3,300,000 : 0.6x = 5,500,000We can prove it: 3,000,000 ( FC )+ …

Read More »

Colleen plans to start a small business by making and selling skirts. A sewing machine costs $250, and she estimates that she will spend $15 on materials for each skirt. Which expression represents Colleen’s total costs, in dollars, for making x skirts?

Colleen plans to start a small business by making and selling skirts. A sewing machine costs $250, and she estimates that she will spend $15 on materials for each skirt. Which expression represents Colleen’s total costs, in dollars, for making x skirts?

Read More »

The estimated total cost, y, of a child’s toy is partially based on the number of batteries used, x. The cost of one battery is $0.75. The toy itself costs $12. Which equation represents the situationThe estimated total cost, y, of a child’s toy is partially based on the number of batteries used, x. The cost of one battery is $0.75. The toy itself costs $12. Which equation represents the situationThe estimated total cost, y, of a child’s toy is partially based on the number of batteries used, x. The cost of one battery is $0.75. The toy itself costs $12. Which equation represents the situationThe estimated total cost, y, of a child’s toy is partially based on the number of batteries used, x. The cost of one battery is $0.75. The toy itself costs $12. Which equation represents the situation? A: y=12x+0.75 B: y=0.75x-0.75 C: y=12x-0.75 D: y=0.75x-12

Answer: C. Yes, because the population values appear to be normally distributed. Step-by-step explanation: Given is a graph which shows the distribution of values of a population The graph has the following characteristics i) Bell shaped ii) symmerical about mid vertical line iii) Unimodal with mode = median =mean iv) …

Read More »

A gardener is planning to fill her garden with mulch. She plots it on a grid to plan how much she will need. The garden is in the shape of a rectangle with vertices at (3, 9) (5, 9) (3, 3) (5, 3). One bag of mulch covers 5ft2 and costs $5.00. How much will it cost her to cover her garden?

A gardener is planning to fill her garden with mulch. She plots it on a grid to plan how much she will need. The garden is in the shape of a rectangle with vertices at (3, 9) (5, 9) (3, 3) (5, 3). One bag of mulch covers 5ft2 and …

Read More »

Morgan will be going to college soon. When he looks up a college website to research tuition fees, he finds the costs to be unreasonably high. He decides to write a letter to a local government representative about the high tuition fees. What kind of letter should Morgan draft? sarcastic, irreverent, and mocking direct, harsh, and indignant formal, clear, and courteous ambivalent, apathetic, and flat

Here are a few pointers; hope this is useful) Ovation-by definition- is show of appreciation from an audience, for a person’s accomplishments or flaw. “Everyone deserves a standing ovation because we all overcometh the world.” A person’s accomplishment could be how they made a positive change in this world, strong …

Read More »

The four steps necessary to complete a cost of production report in a process cost system are 1. allocate costs to transferred and partially completed units 2. determine the units to be assigned costs 3. determine the cost per equivalent unit 4. calculate equivalent units of production the correct ordering of the steps is 2, 3, 4, 1 2, 4, 3, 1 4, 2, 3, 1 2, 3, 1, 4

127=7 (mod n) means when 127 is divided by n, the division leaves a remainder of 7. The statement is equivalent to120=0 (mod n), meaning that n divides 120. All divisors of 120 will satisfy the statement because 120 divided by a divisor (factor) will leave a remainder of 0. …

Read More »

Department w had 2,400 units, one-third completed at the beginning of the period; 16,000 units were transferred to department x from department w during the period; and 1,800 units were one-half completed at the end of the period. assume the completion ratios apply to direct materials and conversion costs. what is the equivalent units of production used to compute unit conversion cost on the cost of production report for department w? assume the company uses fifo.

The basis to respond this question are: 1) Perpedicular lines form a 90° angle between them. 2) The product of the slopes of two any perpendicular lines is – 1. So, from that basic knowledge you can analyze each option: a.Lines s and t have slopes that are opposite reciprocals. …

Read More »

The costs of changing price tags and price listings are known as

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit (TE).   First, let’s calculate the value of SP: SP = Sales / Units sold SP = $1,043,400 / 22,200 units sold SP = $47   Second, …

Read More »

A video store charges a monthly membership fee of $7.50,but the charge to rent each movie is only $1.00 per movie. Another store has no member fee, but it costs $2.50 to rent each movie. How many movies need to be rented each month for the total fees to be the same from either company?

A video store charges a monthly membership fee of $7.50,but the charge to rent each movie is only $1.00 per movie. Another store has no member fee, but it costs $2.50 to rent each movie. How many movies need to be rented each month for the total fees to be …

Read More »

Shawn wants to buy a cd player that costs $48.00. If he has already saved $30.00, what percent of the price of the cd player has he saved?

Answer: Number of copy machines must be made to minimize the unit cost=160. Step-by-step explanation: We are given that the unit cost function C ( the cost in dollars to make each copy machine) If machines are made =x Then the unit cost function is given by We have to …

Read More »

A 20-year, $148,000 mortgage is taken out with a 4.9% APR. If payments are scheduled monthly and there are no additional costs, determine the balance on the account after the first month’s payment has been made.

Answer: Number of copy machines must be made to minimize the unit cost=160. Step-by-step explanation: We are given that the unit cost function C ( the cost in dollars to make each copy machine) If machines are made =x Then the unit cost function is given by We have to …

Read More »