Categories
Assignment Help

Julie is a math tutor. She charges each student $210 for the first 7 hours of tutoring and $20 for each additional hour. When the number of hours (h) that Julie spends tutoring a student is greater than 7 (h > 7), the equation that gives the amount (A) that Julie earns in dollars is . If Julie earns $410 tutoring one student, the total number of hours she spent tutoring the student is .



Julie is a math tutor. She charges each student $210 for the first 7 hours of tutoring and $20 for each additional hour. When the number of hours (h) that Julie spends tutoring a student is greater than 7 (h > 7), the equation that gives the amount (A) that Julie earns in dollars is . If Julie earns $410 tutoring one student, the total number of hours she spent tutoring the student is .

Categories
Assignment Help

A bank offers two interest account plans. Plan A gives you 6% interest compounded annually. Plan B gives you 13% annual simple interest. You plan to invest $2,000 for the next 4 years. Which account earns you the most interest (in dollars) after 4 years? How much will you have earned? Plan A; $524.95 Plan B; $524.95 Plan A; $1,040.00 Plan B; $1,040.00


Plan A
The formula is
A=p (1+r)^t
A=2,000×(1+0.06)^(4)
A=2,524.95 ( future value )

Interest earned=A-p
Interest earned=2524.95-2000
Interest earned=524.95

Plan B
Use the simple interest formula
I=prt
I interest earned?
P principle 2000
R interest rate 0.13
T time 4years
I=2,000×0.13×4
I=1,040

The Answer is
Plan B; $1,040

Categories
Assignment Help

Ella mows lawns in her neighborhood during the summer. if she gets paid $15 dollars per lawn, how many lawns does she have to mow to earn her goal amount of $900



Ella mows lawns in her neighborhood during the summer. if she gets paid $15 dollars per lawn, how many lawns does she have to mow to earn her goal amount of $900

Categories
Assignment Help

Kira is a software saleswoman. Her base salary is $1600 , and she makes an additional $80 for every copy of History is Fun she sells. Let P represent her total pay (in dollars), and let N represent the number of copies of History is Fun she sells. Write an equation relating P to N . Then use this equation to find her total pay if she sells 28 copies of History is Fun. Equation: Total pay if Kira sells 28 copies: $



Kira is a software saleswoman. Her base salary is $1600 , and she makes an additional $80 for every copy of History is Fun she sells. Let P represent her total pay (in dollars), and let N represent the number of copies of History is Fun she sells. Write an equation relating P to N . Then use this equation to find her total pay if she sells 28 copies of History is Fun. Equation: Total pay if Kira sells 28 copies: $

Categories
Assignment Help

It takes 31 employees and $7500 to build a car, and it takes 19 employees and $4300 to build a motorcycle. Genghis Motors wants to spend more than $84000 to build cars and motorbikes using at most 706 employees. Let C denote the number of cars they build and M the number of motorbikes they build. Write an inequality that represents the condition based on the number of employees.Write an inequality that represents the condition based on the number of dollars.


we know it takes 31 workers to do a car, and 19 to do a motorcycle… so hmmm to make “c” cars, it will then take 31*c workers, or 31c

to make “m” motorcycles, it will then take 19*c or 19c employees

whatever those amounts of workers needed to make both, must be an amount  that is 706 or less, thus    

31c + 19m ⩽ 706

now…. it takes $7500 to make a car and thus to make “c” cars it will then take 7500* c or 7500c

it takes $4300 for a motorbike, thus to make “m” motorbikes, it will then take 4300*m, or 4300m

whatever those dollar amounts are, must be 84000 or more, since Genghis Motors wants to spend that OR more

7500c + 4300m > 84000

Categories
Assignment Help

Read the following dialogue: Mark: I deserve a raise! Boss: Why do you deserve a raise? Mark: Both Rachel and Soledad make three dollars more an hour than I do, so I should make the same as they do. Boss: Both Rachel and Soledad have worked here longer than you and always receive top evaluations. Mark: Well, then I deserve a raise because I have a wife and two children at home, one of whom has a very expensive medical condition. Boss: No. Unfortunately, Mark's argument lacks proof that he deserves a raise. In fact, Mark is often late and rarely completes his work on time. But Mark still really needs a raise. Mark just learned that his boss loves the Boston Red Sox and hates the New York Yankees. How can Mark use this knowledge and alter his argument to convince his boss to give him a raise?



Read the following dialogue: Mark: I deserve a raise! Boss: Why do you deserve a raise? Mark: Both Rachel and Soledad make three dollars more an hour than I do, so I should make the same as they do. Boss: Both Rachel and Soledad have worked here longer than you and always receive top evaluations. Mark: Well, then I deserve a raise because I have a wife and two children at home, one of whom has a very expensive medical condition. Boss: No. Unfortunately, Mark’s argument lacks proof that he deserves a raise. In fact, Mark is often late and rarely completes his work on time. But Mark still really needs a raise. Mark just learned that his boss loves the Boston Red Sox and hates the New York Yankees. How can Mark use this knowledge and alter his argument to convince his boss to give him a raise?

Categories
Assignment Help

Read the following dialogue: Mark: I deserve a raise! Boss: Why do you deserve a raise? Mark: Both Rachel and Soledad make three dollars more an hour than I do, so I should make the same as they do. Boss: Both Rachel and Soledad have worked here longer than you and always receive top evaluations. Mark: Well, then I deserve a raise because I have a wife and two children at home, one of whom has a very expensive medical condition. Boss: No. If Mark wants to try again and convince his boss that he deserves a raise, how should he change his argument?



Read the following dialogue: Mark: I deserve a raise! Boss: Why do you deserve a raise? Mark: Both Rachel and Soledad make three dollars more an hour than I do, so I should make the same as they do. Boss: Both Rachel and Soledad have worked here longer than you and always receive top evaluations. Mark: Well, then I deserve a raise because I have a wife and two children at home, one of whom has a very expensive medical condition. Boss: No. If Mark wants to try again and convince his boss that he deserves a raise, how should he change his argument?

Categories
Assignment Help

Read the following dialogue: Mark: I deserve a raise! Boss: Why do you deserve a raise? Mark: Both Rachel and Soledad make three dollars more an hour than I do, so I should make the same as they do. Boss: Both Rachel and Soledad have worked here longer than you and always receive top evaluations. Mark: Well, then I deserve a raise because I have a wife and two children at home, one of whom has a very expensive medical condition. Boss: No. Identify at least one logical fallacy Mark presents to his boss. Explain why his arguments do not persuade his boss to give him a raise.


Explanation:

One logical fallacy that Mark makes to hi boss is that He has two children at home and one of the children is suffering from serious medical conditions where Mark has to spend more money on his treatment. This is one wrong move in support of his argument to raise his salary.

          Moreover Mark arguments to provide a raise is not persuasive  because his explanation does not have any logical reason as to why he deserves a raise. Merely because his colleagues, Rachel and Soledad earns more than Mark does not imply that Mark should also be paid equal or given a raise.

Categories
Assignment Help

Read the following dialogue: Mark: I deserve a raise! Boss: Why do you deserve a raise? Mark: Both Rachel and Soledad make three dollars more an hour than I do, so I should make the same as they do. Boss: Both Rachel and Soledad have worked here longer than you and always receive top evaluations. Mark: Well, then I deserve a raise because I have a wife and two children at home, one of whom has a very expensive medical condition. Boss: No. What are the logical fallacies in Mark's argument? A. appeal to common opinion and appeal to emotion B. appeal to emotion and false dilemma C. appeal to pity and personal attack D. personal attack and false dilemma



Read the following dialogue: Mark: I deserve a raise! Boss: Why do you deserve a raise? Mark: Both Rachel and Soledad make three dollars more an hour than I do, so I should make the same as they do. Boss: Both Rachel and Soledad have worked here longer than you and always receive top evaluations. Mark: Well, then I deserve a raise because I have a wife and two children at home, one of whom has a very expensive medical condition. Boss: No. What are the logical fallacies in Mark’s argument? A. appeal to common opinion and appeal to emotion B. appeal to emotion and false dilemma C. appeal to pity and personal attack D. personal attack and false dilemma

Categories
Assignment Help

Mai is putting money into a savings account. She starts with $350 in the savings account, and each week she adds $60 . Let S represent the total amount of money in the savings account (in dollars), and let W represent the number of weeks Mai has been adding money. Write an equation relating S to W . Then use this equation to find the total amount of money in the savings account after 12 weeks. Equation: Total amount of money after 12 weeks: $


Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 03:50 AM

S=60w+ 350. Because you get $60 times the amount of weeks,plus the first $350 she started with. She ends up with $1070 dollars because $60 x 12= 720, then you add the first $350 and get $1070. Hope this helped.

Categories
Assignment Help

Photo necessities produces camera cases. they have found that the cost c(x) of making x camera cases is a quadratic function in terms of x. a company discover that it cost 27 dollars to produce 2 camera cases, 105 dollars to produce 4 camera cases, and 675 dollars to produce 10 camera cases. find the total cost of producing 5 camera cases


We will use
c(x)=ax²+bx+c
sub the points given

when x=2, c(x)=27
27=a(2)²+b(2)+c or
27=4a+2b+c

when x=4, c(x)=105
105=a(4)²+b(4)+c
105=16a+4b+c

when x=10, c(x)=675
675=a(10)²+b(10)+c
675=100a+10b+c

so we gots
27=4a+2b+c
105=16a+4b+c
675=100a+10b+c

eliminate c’s from everybody
multiply first equation by -1 and add to 2nd and 3rd equation
the resulting 2nd and 3rd equations are shown below
78=12a+2b
648=96a+8b
multiply top equation by -4 and add to bottom

-312=-48a-8b
648=96a+8b +
336=48a+0b

336=48a
divide both sides by 48
7=a
sub back

78=12a+2b
78=12(7)+2b
78=84+2b
-6=2b
-3=b
sub back

27=4a+2b+c
27=4(7)+2(-3)+c
27=28-6+c
27=22+c
5=c

c(x)=7x²-3x+5 is da equation
to produce 5 we do
c(5)=7(5)²-3(5)+5
c(5)=7(25)-15+5
c(5)=175-10
c(5)=165

costs $165 to make 5 camera cases

Categories
Assignment Help

Sharita does special typing jobs for scientists. She charges $16 for the first three pages and three dollars for each additional page of scientific typing.Sonia, a biologist paid 106 dollars to have a research paper typed. How many pages long was Sonia's paper.



Sharita does special typing jobs for scientists. She charges $16 for the first three pages and three dollars for each additional page of scientific typing.Sonia, a biologist paid 106 dollars to have a research paper typed. How many pages long was Sonia’s paper.

Categories
Assignment Help

Swanson company has two divisions; sporting goods and sports gear. the sales mix is 65% for sporting goods and 35% for sports gear. swanson incurs $6,660,000 in fixed costs. the contribution margin ratio for sporting goods is 30%, while for sports gear it is 50%. the break-even point in dollars is



Swanson company has two divisions; sporting goods and sports gear. the sales mix is 65% for sporting goods and 35% for sports gear. swanson incurs $6,660,000 in fixed costs. the contribution margin ratio for sporting goods is 30%, while for sports gear it is 50%. the break-even point in dollars is

Categories
Assignment Help

A manufacturer determines that the number of drills it can sell is given by the formula D=-4p^2+160p-270, where p is the price of the drills in dollars. a. At what price will the manufacturer sell the maximum number of drills? b. What is the maximum number of drills that can be sold?


That is the vertex
if we complete the square
to get y=a(x-h)^2+k form wher (h,k) Is vertex
D=-4(p²-40p)-270
D=-4(p²-40p+400-400)-270
D=-4((p-20)²-400)-270
D=-4(p-20)²+1600-270
D=-4(p-20)²+1330
vertex is (20,1330)
that is at p=20 and D=1330

A. at the price of 20 units
b. can sell 1330 drills

or you can use the calc way
take deritivive to find where the slope equals 0

D'(x)=-8x+160
0=-8x+160
8x=160
x=20

we know this is the max because D'(15) is positive and D'(25) is negative so therefor at x=20, that is the max
to find the max number of drills, we do
D(20)=-4(20)²+160(20)-270
D(20)=1330

a. 20
b. 1330

Categories
Assignment Help

On Tuesday, Pizza Hut sold 60 plain pizzas at 45 each; 20 meatball pizzas at $8 each; 25 sicilian pizzas at $9 each; and 33 large crust supremes at $10 each. what were the total dollars sales for pizza huit on tuesday?


60 plain pizzas were sold at 45 each…
(60*4.5=270)
20 meatball pizzas were sold at 8 each…
(20*8=160)
25 sicilian pizzas at 9 each…
(25*9=225)
33 large crust supremes at 10 each…
(33*10=330)
add up all the prices to find the total dollars sales for pizza hut…
330+225+160+270= (total of dollars)
and your total is…
985$ was the total dollars sale for pizza hut
hoped i helped out  c;
Categories
Assignment Help

Which sentence gives evidence to support the main idea that ads for junk food are bad for children? The advertising industry spends billions of dollars every year on ads targeted toward children. Many of these ads promote junk foods, which lead to weight gain among children. A World Health Organization report shows that junk food ads harm children’s health. The only way to prevent kids from eating large amounts of unhealthy food is to strengthen laws that control advertisers. Some countries like Sweden have already taken steps to protect children from such ads. But controlling these ads on the Internet and other places may prove to be a big challenge. So, the final responsibility to protect children falls with their parents. Children need to be educated and guided to make healthy food choices. i need help asap


Industrialization led to rising imperialism because 
1) show of power: As one makes new technology, they would either want to test it out or show the other nations that what they produce is ground-breaking and the best. Usually if it is military technology, you would want to test it out, and with the use of “show of force”, can have people groups submit to your country.
2) Better technology: As technology advances, it usually makes something easier. In the case of imperialism, better military advances meant that they could (once again) have other people submit to you
3) Better transportation: This meant that you could take multiple countries at once, and can prove that you’re country is great by having supplies shipped over long distances to keep your troops up. If in need of more troops, you could send more.

hope this helps

Categories
Assignment Help

You buy 2 boxes of doughnuts for 3.99 each 3 boxes for 4.49 each and 1 box chocolate for 4.99 you pay the cashier 50 dollars how much change you get back



You buy 2 boxes of doughnuts for 3.99 each 3 boxes for 4.49 each and 1 box chocolate for 4.99 you pay the cashier 50 dollars how much change you get back

Categories
Assignment Help

Colleen plans to start a small business by making and selling skirts. A sewing machine costs $250, and she estimates that she will spend $15 on materials for each skirt. Which expression represents Colleen’s total costs, in dollars, for making x skirts?



Colleen plans to start a small business by making and selling skirts. A sewing machine costs $250, and she estimates that she will spend $15 on materials for each skirt. Which expression represents Colleen’s total costs, in dollars, for making x skirts?

Categories
Assignment Help

Which best describes why politicians spend millions of dollars on advertising during elections?


Answer:

Americans will pay more for goods produced in Mexico in 2011.

Explanation:

This is a situation of devaluation of the dollar in relation to the Mexican peso. If in 2009 the dollar was worth 16 pesos, but in 2011 it is 14, it means that the purchasing power of the dollar in relation to the Mexican peso has decreased, although it is still high.

In that case, for an American to buy products produced in Mexico in 2011, he or she will spend a little more dollars than he or she would spend in 2009. This is common, since the currencies fluctuate according to the financial market . Thus, the dollar can be valued or devalued, as happened in this example.

If, for example, in 2015 the dollar will buy 20 pesos, it will mean that the dollar appreciated in relation to the peso, increasing the purchasing power of Americans for Mexican products.

Categories
Assignment Help

Each week you drive 150 miles your car gets 25 miles to the gallon and gas prices are three dollars per gallon how much gas money would you spend on gas each week


Answer:

Number of copy machines must be made to minimize the unit cost=160.

Step-by-step explanation:

We are given that the unit cost function C ( the cost in dollars to make each copy machine)

If machines are made =x

Then the unit cost function is given by

C(x)=0.8x^2-256x+25939

We have to find the number of copy machines for  minimize the unit  cost

C(x)=0.8x^2-256x+25939

Differentiate with respect to x

Then we get

frac{mathrm{d}C}{mathrm{d}x}=1.6x-256 ……(equation I)

To find the value of x then we susbtitute frac{mathrm{d}C}{mathrm{d}x} is equal to zero

frac{mathrm{d}C}{mathrm{d}x}=0

1.6x-256=0

1.6x=256

x=frac{256}{1.6}

By using division property of equality

x= 160

Again differentiate the equation I with respect to x then we get

frac{mathrm{d}^2 C}{mathrm{d}^2 x}=1.6 >0

Hence, the unit cost is minimize for x=160

Therefore, the number of copy machines must be made to minimize the unit cost =160

Categories
Assignment Help

1. 7.2 aliens =1 monster. 1 monster= 15.5 oranges. Using the conversion above, about how many oranges are equal to 1 alien? 2. In a scaled drawing, 1 millimeter represents 150 meters. How many square millimeters on the drawing represents 1 square meters? 3. While driving with his father, Amit holds his breath whenever they pass through a particular tunnel. Amit counts the number of seconds he holds his breath, from the beginning of the tunnel to the end of the tunnel, and finds that he holds his breath, on average for about 8 seconds. If his father drives the car at 60 mph through the tunnel, according to the average time, Amit holds his breath, about how long is the tunnel. 4. Lea’s car travels on average of 30 miles per gallon of gas. If she spent $20.70 on gas for a 172.5 mile trip, what was the approximate cost of gas in dollars per gallon?


127=7 (mod n) means when 127 is divided by n, the division leaves a remainder of 7.

The statement is equivalent to
120=0 (mod n), meaning that n divides 120.

All divisors of 120 will satisfy the statement because 120 divided by a divisor (factor) will leave a remainder of 0.

Factors of 120 are:
n={1,2,3,4,5,6,8,10,12,15,20,24,30,40,60,120}, |n|=16.
You can count how many such values of n there are, and try to check that each one satisfies 127=7 mod n.

Categories
Assignment Help

In this example a recession started with business borrowing declining by __________ billion dollars because of pessimism regarding profit opportunities in the short run.


The following equation of parabola is given:

p(x)= – 5 x^2 + 240 x – 2475

where p(x) = y

This is a standard form of the parabola. We need to
convert this into vertex form of equation. The equation must be in the form:

y – k = a (x – h)^2

Where h and k are the vertex of the parabola. Therefore,

y = – 5 x^2 + 240 x – 2475

y = -5 (x^2 – 48 x + 495)

Completing the square:

y = -5 (x^2 – 48 x + 495 + _) – (-5)* _

Where the value in the blank _ is = -b/2

Since b = -48        therefore,

y = -5 (x^2 – 48 x + 495 + 81) + 405

y – 405 = -5 (x^2 – 48 x + 576)

y – 405 = -5 (x – 24)^2

Therefore the vertex is at points (24, 405).

The company should make 24 tables per day to attain maximum
profit.

Categories
Assignment Help

The daily profit p in dollars of a company making tables is described by the function upper p left parenthesis x right parenthesis equals negative 5 x squared plus 240 x minus 2475 p(x)=?5 x 2+240x?2475?, where x is the number of tables that are manufactured in 1 day. the maximum profit of the company occurs at the vertex of the parabola. how many tables should be made per day in order to obtain the maximum profit for the? company


The following equation of parabola is given:

p(x)= – 5 x^2 + 240 x – 2475

where p(x) = y

This is a standard form of the parabola. We need to
convert this into vertex form of equation. The equation must be in the form:

y – k = a (x – h)^2

Where h and k are the vertex of the parabola. Therefore,

y = – 5 x^2 + 240 x – 2475

y = -5 (x^2 – 48 x + 495)

Completing the square:

y = -5 (x^2 – 48 x + 495 + _) – (-5)* _

Where the value in the blank _ is = -b/2

Since b = -48        therefore,

y = -5 (x^2 – 48 x + 495 + 81) + 405

y – 405 = -5 (x^2 – 48 x + 576)

y – 405 = -5 (x – 24)^2

Therefore the vertex is at points (24, 405).

The company should make 24 tables per day to attain maximum
profit.

Categories
Assignment Help

Civics One U.S. dollar was worth 16 Mexican pesos in 2009, but in 2011 the U.S. dollar was worth 14 Mexican pesos. What is a likely result of this change in the U.S. dollar’s exchange value? It will cost more for Mexicans to vacation in the United States in 2011. Americans will pay less for goods produced in Mexico in 2011. Americans will pay more for goods produced in Mexico in 2011. It will cost less for Americans to vacation in Mexico in 2011.


Answer:

Americans will pay more for goods produced in Mexico in 2011.

Explanation:

This is a situation of devaluation of the dollar in relation to the Mexican peso. If in 2009 the dollar was worth 16 pesos, but in 2011 it is 14, it means that the purchasing power of the dollar in relation to the Mexican peso has decreased, although it is still high.

In that case, for an American to buy products produced in Mexico in 2011, he or she will spend a little more dollars than he or she would spend in 2009. This is common, since the currencies fluctuate according to the financial market . Thus, the dollar can be valued or devalued, as happened in this example.

If, for example, in 2015 the dollar will buy 20 pesos, it will mean that the dollar appreciated in relation to the peso, increasing the purchasing power of Americans for Mexican products.

Categories
Assignment Help

An ice cream stand uses the expression 2 + 0.5×2+0.5×2, plus, 0, point, 5, x to determine the cost (in dollars) of an ice cream cone that has xxx scoops of ice cream. How much does an ice cream cone with 555 scoops cost?



An ice cream stand uses the expression 2 + 0.5×2+0.5×2, plus, 0, point, 5, x to determine the cost (in dollars) of an ice cream cone that has xxx scoops of ice cream. How much does an ice cream cone with 555 scoops cost?