Home / Tag Archives: milk

Tag Archives: milk

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 …

Read More »

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 , c(.5c+4c)=33 , c + 4c/5c=33 Let C equal the amount spent on cheese

Karla has spent $33 on food . She bought milk , cheese , and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Which equation would help you find the cost of the cheese? c+.5c+4c=33 , c +2c+4c=33 …

Read More »

Which is a physical property of milk? A) Milk has a pH ranging from 6.4 to 6.8. B) Milk spoils when left unrefrigerated over several days. C) Milk boils at about 212°F (100°C). D) Milk curdles when mixed with vinegar. NextReset

Which is a physical property of milk? A) Milk has a pH ranging from 6.4 to 6.8. B) Milk spoils when left unrefrigerated over several days. C) Milk boils at about 212°F (100°C). D) Milk curdles when mixed with vinegar. NextReset

Read More »

Read the excerpt from Early Victorian Tea Set. Among the upper classes, tea had been popular since before 1700. It received celebrity endorsement from Charles II’s queen, Catherine of Braganza, and from Queen Anne. It came from China, it was expensive, refreshingly bitter and drunk in tiny cups without milk or sugar. People kept their tea in locked tea caddies, as if it were a drug; for those who could afford it, it often was. In the 1750s Samuel Johnson confessed himself a happy addict: A hardened and shameless tea drinker, who has for twenty years diluted his meals with only the infusion of this fascinating plant, whose kettle scarcely has time to cool, who with Tea amuses the evening, with Tea solaces the midnights, and with Tea welcomes the morning. MacGregor’s main purpose in providing the quote is to

The correct answer to this is letter: D. He quotes the cries of the spectators and the Viewpoint of Eisenhower, all of which were critical of the attack on the Bonus Army The bonus army was a group of veterans, their affiliates and families who protested for help during the …

Read More »

The Stage Manager's monologue about the day's events is similar to that in Act I. Which events below does it include? Select all that apply. He describes Emily and George's feelings for one another. He describes Mrs. Gibbs and Mrs. Webb as they begin breakfast. Howie Newsom is still delivering the milk. He describes Howie Newson's argument with Mrs. Gibbs.

The Stage Manager’s monologue about the day’s events is similar to that in Act I. Which events below does it include? Select all that apply. He describes Emily and George’s feelings for one another. He describes Mrs. Gibbs and Mrs. Webb as they begin breakfast. Howie Newsom is still delivering …

Read More »

When a dairy farmer chooses to breed the cows that give the most milk in the herd, the farmers are following the principle of: A. artificial selection. B. acquired characteristics. C. descent with modification. D. natural selection.

When a dairy farmer chooses to breed the cows that give the most milk in the herd, the farmers are following the principle of: A. artificial selection. B. acquired characteristics. C. descent with modification. D. natural selection.

Read More »

System of Equations 8th grade 30 points Bhavik bought 3 liters of milk and 5 loaves of bread for a total of $11. A month later, he bought 4 liters of milk and 4 loaves of bread at the same prices, for a total of $10. How much does a liter of milk cost, and how much does a loaf of bread cost?

You need to determine the number of ways in which 30 competitors from 50 can qualify. First, you have to realize that the order is irrelevant, that is: it is the same competitor_1, competitor _2, competitor _3 than competitor_3, competitor_2, competitor_1, or any combination of those three competitors. So, the …

Read More »

What method of organization is used in this paragraph making rice pudding can be very easy first get a large heavy saucepan in the pan Measure 3 cups of whole milk

Answer: Training your dog It is very important to train your dog. It keeps your dog’s mind active, and it help to build an understanding between you and your dog. Often, owners will shout at their dogs or even punish them when what is needed is training. The error in …

Read More »

What does the idiom, “you need some milk mean?”

This is actually a math question, but let’s tackle it anyway! First, we need to sum up all the numbers:20,000, 20,000, 20,000, 25,000, 25,000, 30,000, 35,000, 35,000, 40,000 the sum of them is: 250 000now, we need  to know how many numbers there are: there are 9 numbers. So we …

Read More »

I forgot to take my wallet to the store, so I was unable to buy milk. What is the signal word that indicates the effect, or result, of forgetting the wallet? A. take B. forgot C. unable D. so

The passage from the story which best shows Kafka’s use of tension is the following one: A. However, his sister noticed the full dish immediately and looked at it and the few drops of milk splashed around it with some surprise. She immediately picked it up -using a rag, not …

Read More »

Martin is making a candy that contains 90% milk chocolate and the rest caramels. The candy has 3 pounds of caramels. Part A: Write an equation using one variable that can be used to find the total number of pounds of milk chocolate and caramels in the candy. Define the variable used in the equation. (5 points) Part B: How many pounds of milk chocolate are present in the candy? Show your work. (5 points)

Answer: (a) $4,740  (b) 18.96% Step-by-step explanation: An investment firm invested in two companies. In company A  they invested $11,000 and made a profit of 24%. In company B they invested $14,000 and made a profit of 15%. (a) We will calculate the firm’s total profit : In Company A …

Read More »

Food express is running a special promotion in which customers can win a free gallon of milk with their food purchase if there is a star on their receipt . So far, 129 of the first 138 customers have not received a star on their receipts. What is the experimental probability of winning a free gallon of milk? A, 3/46 B, 43/46 C, 11/138 D, 43/138

Answer: Option D is correct answer. Step-by-step explanation: Independent events are those in which the occurrence of one event does not affect the occurrence of the second. A – observing the numeric outcomes of rolling the same number cube twice consecutively. This is independent event. B – observing the numeric …

Read More »

Black and green tea have a growing body of research suggesting there are positive health benefits on because of the anti-oxidants. However, there is ongoing discussion about the impact of adding milk to tea. Does adding milk impact the health benefits of the tea? Use your understanding from this unit about solutions and food chemistry to take one side of the controversy and propose an argument for why you think adding milk hurts or helps the health benefits of tea. Physics

First, we must recall that distance is the total length traveled by an object in which the direction of the motion does not matter. Meanwhile, displacement is the distance of the object from its starting point which means the directions matters for displacement.  Now, speed is distance over time while …

Read More »

At the grocery store, you buy a carton of milk for $1.95, a loaf of bread for $0.85, and a box of cereal for $2.05. Use mental math to find the total cost of the groceries. $4.85$5.00$5.15$4.90

At the grocery store, you buy a carton of milk for $1.95, a loaf of bread for $0.85, and a box of cereal for $2.05. Use mental math to find the total cost of the groceries. $4.85$5.00$5.15$4.90

Read More »

“Persephone” by Walter Wykes your laughter echoes still in that bright field where you played so carefree, a little goddess arms white as milk gathering flowers with your playmates when the earth shook and through the crumbling ground your monstrous lover burst an uninvited guest snatching you away plucking your innocence as you had plucked flowers only moments before how you must have cried out must have begged for your release when your mother learned of the abduction her grief stopped the earth, the moon, the stars in their tracks the world became eternal winter there was no consolation, no solace no moving on what an unexpected miracle when you returned to us a gift from the gods but you are not the same no longer that bright child a handful of seeds has sealed your fate and though all things flourish in your presence your laughter is colored by that other place, that dark lover and in your eyes cold winter reigns Wykes, Walter. “Persephone.” Black Cat Poems. Capella University, n.d. Web. 21 June 2011. Which archetype does Persephone exemplify in this poem? Ingénue Shrew Wicked Witch Heroine

Answer: c. The discoloration of ages had been great. Explanation: The Fall of the House of Usher (The Fall of the House of Usher) is a short story by Edgar Allan Poe first published in 1839.  The story begins with an unnamed narrator who arrives at the home of his …

Read More »

MULTIPLE CHOICE PLEASE HELP FAST!!!!!!!in one study it was found that the correlation coefficient between two variables is -0.32. which statement is true? A. There is a weak positive association between the variables B. There is a weak negative association between the variable C. There is a strong positive association between the variable D. There is a strong negative association between the variable A study of several cities shows a positive correlation between the percent of people biking to work and that percent of people spending their vacation time at home. Which statement is most likely true? A. Bike riding makes people want to vacation at home B. Vacationing makes people want to rife their bikes C. The correlation is due to a third variable: cost of milk D. The correlation is due to a third variable: cost of gas

In order to write as a decimal, we need to find a fraction equivalent to with a 100 in the denominator. Notice that if we multiply the numerator and the denominator of by 4, we get the equivalent fraction which we can now write as a decimal. Remember that the …

Read More »

The fact that if the price of milk, butter, or cab rides increases, people might switch to soy milk, margarine, or the bus, is an example of what factor that shifts demand? A. income B. consumer tastes C. prices of related goods D. consumer expectations

More than half of the world’s population lives in urban areas. Due to the ongoing urbanisation and growth of the world’s population, there will be about 2.5 billion more people added to the urban population by 2050, mainly in Africa and Asia. The world’s urban areas are highly varied, but …

Read More »

This question is based on the following paragraph. The sentences are numbered to help you answer the question. (1) Making rice pudding can be very easy. (2) First, get a large, heavy saucepan. In the pan, measure 3 cups of whole milk, 1 cup of water, 1/2 stick of margarine or butter, and 1/2 cup of rice. (3) Bring this mixture to a quick boil. (4) Lower heat and slowly simmer for 45 minutes. (5) Remove the saucepan from the heat. (6) Add one beaten egg, 1/2 cup of sugar, and 1/2 teaspoon of vanilla. (7) Stir well. (8) Serve warm or cold. (9) Enjoy your treat. The topic sentence of this paragraph is A. Sentence 2. B. Sentence 3. C. Sentence 1. D. Sentence 4. PLEASE HELP!

The correct answer is B. The story contains a moral. Explanation: In literature, parables are usually short didactic stories that include human characters in “real-life” situations that are used to convey a specific moral or lesson about life, behavior, beliefs, etc. This type of literary work is quite similar to …

Read More »

The price for a gallon of whole milk has increased from 2006 to 2008. from 2006 to 2007, the cost of whole milk increased by approximately 56%. from 2007 to 2008, the cost of milk whole milk increased by approximately 42%. if, on average, the cost for a gallon of whole milk nationwide was $1.99 at the beginning of 2006, determine the cost for a gallon of whole milk by the end of the year 2008. round your answer to the nearest cent

Answer: The increase percentage of tablet was 15% Step-by-step explanation: The price of the a tablet was increased from $180 to $207 Old Price = $180 New Price = $207 Increased price (Change in price) = New Price – Old price                   …

Read More »