Home / Tag Archives: oranges

Tag Archives: oranges

1. 7.2 aliens =1 monster. 1 monster= 15.5 oranges. Using the conversion above, about how many oranges are equal to 1 alien? 2. In a scaled drawing, 1 millimeter represents 150 meters. How many square millimeters on the drawing represents 1 square meters? 3. While driving with his father, Amit holds his breath whenever they pass through a particular tunnel. Amit counts the number of seconds he holds his breath, from the beginning of the tunnel to the end of the tunnel, and finds that he holds his breath, on average for about 8 seconds. If his father drives the car at 60 mph through the tunnel, according to the average time, Amit holds his breath, about how long is the tunnel. 4. Lea’s car travels on average of 30 miles per gallon of gas. If she spent $20.70 on gas for a 172.5 mile trip, what was the approximate cost of gas in dollars per gallon?

127=7 (mod n) means when 127 is divided by n, the division leaves a remainder of 7. The statement is equivalent to120=0 (mod n), meaning that n divides 120. All divisors of 120 will satisfy the statement because 120 divided by a divisor (factor) will leave a remainder of 0. …

Read More »

138) Amanda and Jenny are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Amanda sold 5 small boxes of oranges and 5 large boxes of oranges for total of $155. Jenny sold 10 small boxes of oranges and 12 large boxes of oranges for a total of $ 346. Find the cost each of one small box of oranges and one large box of oranges?.

138) Amanda and Jenny are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Amanda sold 5 small boxes of oranges and 5 large boxes of oranges for total of $155. Jenny sold 10 small boxes of oranges and 12 large …

Read More »

Crates of oranges are normally sold full. There are four partially full crates of oranges that could be combined to make a full crate. The crates are 5/8, 7/8, 3/8 and 5/8 full. If you combine the partial crates, how many additional full crates of oranges can be sold?

So hmm let’s take a peek at the cost first so, they chartered the plane for 150 folks with a fixed cost of 250,000now, incidental fees are 300 per person, if we use the quantity “x”, for how many folks, then if “x” persons are booked, then incidental fees are …

Read More »

Apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

The correct answers are: y = 2.50x + 500; and y = 2.50x – 500 Explanation: In the first equation, x represents the number of calendars printed and y represents the total cost.  Each calendar costs $2.50 to print; this gives us the expression 2.50x.  We also have the $500 …

Read More »