Categories
Assignment Help

The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $14.

[ad_1]

Answer:

an equation in standard form is 3.75k+2.25p=14

Step-by-step explanation:

The Standard form of an equation is written as:

Ax+By = C

here, k represents he weights of kumquats and p represents the weight of  Asian pears .

As per the statement:

The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound

3.75k

and Asian pears for $2.25 a pound.

2.25p

We have to find the an equation in standard form

A customer could buy kumquats and Asian pears with $ 14

then;

3.75k+2.25p=14

Therefore, an equation in standard form is 3.75k+2.25p=14

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)

[ad_1]

Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 5 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $22 . For 2 pounds of trail mix and 12 pounds of jelly beans, the total cost is $25 . Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans. Costforeachpoundoftrailmix:$ Costforeachpoundofjellybeans:$

[ad_1]

X=cost per pound of trail mix
y=cost per pound of jelly beans

5x+3y=22
2x+12y=25

eliminate y’s
multiply first equation by -4 and add to 2nd equation

-20x-12y=-88
2x+12y=25 +
-18x=-63

-18x=-63
divide both sides by -18
x=3.5

sub back
5x+3y=22
5(3.5)+3y=22
17.5+3y=22
3y=4.5
y=1.5

each pound of trail mix costs $3.50
each pound of jelly beans costs $1.50

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The weight of 10 identical samples of a substance is 0.1 pound. What is the weight of 1000 samples

[ad_1]

The weight of 10 identical samples of a substance is 0.1 pound. What is the weight of 1000 samples

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The weight of 10 identical samples of a substance is 0.1 pound. What is the weight of 100 samples?

[ad_1]

The weight of 10 identical samples of a substance is 0.1 pound. What is the weight of 100 samples?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Joe has fraction 5 over 6 pound of bird seed. He needs fraction 1 over 3 pound to feed the birds daily. Which of the rectangle models below shows how many days’ worth of seed Joe has left? Rectangle model divided into six equal sections, five sections are labeled five-sixths and three sections are labeled one-third, equaling one and two-thirds days.

[ad_1]

Joe has fraction 5 over 6 pound of bird seed. He needs fraction 1 over 3 pound to feed the birds daily. Which of the rectangle models below shows how many days’ worth of seed Joe has left? Rectangle model divided into six equal sections, five sections are labeled five-sixths and three sections are labeled one-third, equaling one and two-thirds days.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

How Do You Sell More Walnuts In A Perfectly Competitive Market? If the equilibrium price in a perfectly competitive market for walnuts is $4.99 per pound,then an individual firm in this market can A. Not sell additional walnuts unless the firm lowers its price. B. Not sell additional walnuts at any price because the market is at equilibrium. C. Sell an additional pound of walnuts at $4.99. D. Sell more only by increasing its advertising budget. the subject is Economics.

[ad_1]

Employee                                 Mary      Zoe         Greg         Ann           Tom

Cumulative Pay                       $6,800   $10,500  $8,400    $66,000   $4,700

Pay subject to FICA S.S.         $421.60  $651.00  $520.80 $4092.00 $291.40
6.2%, (First $118,000)

Pay subject to FICA Medicare $98.60 $152.25    $121.80    $957.00    $68.15
1.45% of gross

Pay subject to FUTA Taxes      $40.80  $63.00     $50.40    $396.00  $28.20
0.6%

Pay subject to SUTA Taxes   $367.20  $567.00  $453.60  $3564.00 $253.80
5.4% (First $7000)

Totals                                     $928.20 $1,433.25 $1,146.60 $9,009.00 $641.55

[ad_2]

Categories
Assignment Help

What is the result of converting 35 ounces into pounds? Remember that 1 pound = 16 ounces.

[ad_1]

The basis to respond this question are:

1) Perpedicular lines form a 90° angle between them.

2) The product of the slopes of two any perpendicular lines is – 1.

So, from that basic knowledge you can analyze each option:

a.Lines s and t have slopes that are opposite reciprocals.

TRUE. Tha comes the number 2 basic condition for the perpendicular lines.

slope_1 * slope_2 = – 1 => slope_1 = – 1 / slope_2, which is what opposite reciprocals means.

b.Lines s and t have the same slope.

FALSE. We have already stated the the slopes are opposite reciprocals.

c.The product of the slopes of s and t is equal to -1

TRUE: that is one of the basic statements that you need to know and handle.

d.The lines have the same steepness.

FALSE: the slope is a measure of steepness, so they have different steepness.

e.The lines have different y intercepts.

FALSE: the y intercepts may be equal or different. For example y = x + 2 and y = -x + 2 are perpendicular and both have the same y intercept, 2.

f.The lines never intersect.

FALSE: perpendicular lines always intersept (in a 90° angle).

g.The intersection of s and t forms right angle.

TRUE: right angle = 90°.

h.If the slope of s is 6, the slope of t is -6

FALSE. – 6 is not the opposite reciprocal of 6. The opposite reciprocal of 6 is – 1/6.

So, the right choices are a, c and g.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Lemon drops and jelly beans are mixed to make a 100 pound mix. if the lemon drops cost $1.90 per pound and jelly beans cost $1.20 per pound, how many pounds of lemon drops are need to make the mix cost $1.48 per pound. formulate an equation and then solve it to find how many pounds of lemon drops are needed. show all of your work

[ad_1]

Answer:

3 hours.          

Step-by-step explanation:

Let x be the time taken by shoe repairman to repair one pair.

We have been given that his assistant, who takes twice as long to repair a pair of shoes. So time taken by his assistant to repair one pair of shoes would be 2x.

The number of pair of shoes repaired by repairman in one hour would be frac{1}{x}.

The number of pair of shoes repaired by assistant in one hour would be frac{1}{2x}.

We have been given that together they can fix 16 pairs of shoes in an eight-hour day. We can represent this information in an equation as:

frac{1}{x}+frac{1}{2x}=frac{8}{16}

frac{1}{x}+frac{1}{2x}=frac{1}{2}

Let us have a common denominator.

frac{2*1}{2*x}+frac{1}{2x}=frac{1}{2}

frac{2}{2x}+frac{1}{2x}=frac{1}{2}

frac{2+1}{2x}=frac{1}{2}

frac{3}{2x}=frac{1}{2}  

Upon cross multiplying our equation we will get,

2x*1=3*2

2x=3*2

frac{2x}{2}=frac{3*2}{2}

x=3

Therefore, it take 3 hours for the repairman to fix one pair of shoes by himself.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. write an equation to determine the total price, c, for n apples.

[ad_1]

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. write an equation to determine the total price, c, for n apples.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The price of grapes at a farm is $1.85 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of grapes

[ad_1]

The price of grapes at a farm is $1.85 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of grapes

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Andy has been consuming a set number of calories and recently added an additional 100 calories in the form of a daily snack. Although he is not trying to lose weight, he has lost one pound per week over the last two months. He wants to increase his level of activity and exercise, and he wants to return to his weight from two months ago. Which strategy should he follow to prevent becoming underweight? Increase his activity and exercise levels and add more calories to gradually gain weight Increase his activity and exercise levels and eat the same number of calories to gradually gain weight Increase his snacks to two or three per day until he reaches his target weight Increase his calories consumed and do less activity and exercise until he reaches his target weight

[ad_1]

1. The answer is “C”.

“Identical twins” who have been raised apart are typically more similar in intelligence level than biological siblings raised together because they have been born with the same genetic code.

Identical twins originate from a single fertilized egg that parts into two. Before it parts, it is either male or female. After it parts, there are either two guys or two females. The two sections of the fertilized egg embed in the uterus and every create one of the twins.  

Identical twins have the equivalent hereditary source. No immediate reason for monozygotic twinning has been resolved; it isn’t innate. Monozygotic twins speak to around 33% all things considered. They may look strikingly comparative, and it might be hard to reveal to them separated.

2. The answer is “A”.

Lawrence Kohlberg felt that one of the only ways individuals will accomplish the objectives in each of his six stages was to participate in “consensus democracy” in small group settings.

Lawrence Kohlberg felt that the best way to support development through these stages was by discourse of good problems and by investment in consensus democracy inside small groups. Consensus democracy was rule by understanding of the gathering, not larger part rule. This would invigorate and widen the reasoning of youngsters and grown-ups, enabling them to advance starting with one phase then onto the next.

3. The answer is “D.  showing a learner how to correct common mistakes”.

The term scaffolding alludes to a procedure in which instructors display or exhibit how to take care of an issue, and afterward venture back, offering support as required. Analyst and instructional architect Jerome Bruner first utilized the term ‘scaffolding’ in this setting, harking back to the 1960s. The hypothesis is that when understudies are given the help they require while discovering some new information, they stand a superior possibility of utilizing that learning freely. Bruner suggests positive association and three methods of portrayal amid educating: activities, pictures, and dialect.  

[ad_2]

Categories
Assignment Help

An article with the net weight of 10 pounds is packaged in a box that weighs a 1/2 pound if 20 of these boxes articles are put into one Freight container that weighs 15lb what is the gross weight

[ad_1]

Answer:

                The point that lie on the line is:

                        B.  (1,1)

Step-by-step explanation:

We are given that a line passes through the point (0,-1) and has a slope of 2.

We know that the equation of a line passing through (a,b) and having slope m is given by:

           y-b=m(x-a)

Here we have:  (a,b)=(0,-1) and m=2

This means that the equation of line is:

y-(-1)=2(x-0)\\y+1=2x\\y=2x-1

Now we will check which option is true.

A)

                (2,1)

when x=2

we have:

y=2times 2-1\\\y=4-1\\\y=3neq 1

Hence, option: A is incorrect.

B)

                     (1,1)

when x=1

we have:

y=2times 1-1\\\y=2-1\\\y=1

                Hence, option: B is correct.

C)

                      (0,1)

when x=0

we have:

y=2times 0-1\\\y=0-1\\\y=-1neq 1

Hence, option: C is incorrect.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Shaneese is buying peanuts and cashews. She has $12 to spend. Peanuts cost $3 per pound and cashews cost $4 per pound. She buys x pounds of peanuts and y pounds of cashews. Which equation represents the amount of the mix?A. 3y+4x=12B. 7xy=12C. 3x+4y=12D. 3x+4y=12c

[ad_1]

Shaneese is buying peanuts and cashews. She has $12 to spend. Peanuts cost $3 per pound and cashews cost $4 per pound. She buys x pounds of peanuts and y pounds of cashews. Which equation represents the amount of the mix?A. 3y+4x=12B. 7xy=12C. 3x+4y=12D. 3x+4y=12c

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The weight of 100 identical samples of a substance is 0.01 pound. What is the weight of 10,000 samples?

[ad_1]

A delivery of 3 large boxes and 5 small boxes has a total weight of 135 kilograms.
3l + 5s = 135A delivery of 9 large boxes and 7 small boxes has a total weight of 279 kilograms
9l + 7s = 279

Another of the same type of thing, two variables, two equations, enough info to suss out the details.  In this type of problem check the total against one of the factors to see if there’s an even division, that’s usually the avenue that leaves the prettiest whole numbers.  Here you could solve the first one for s, ending up with 135/5 and 3/5

3l + 5s = 135
5s = 135-3l
s=135/5-3/5l
s=27-0.6l

Sub that s into the other equation:

9l + 7s = 279
9l + 7(27-0.6l) = 279
9l + 189-4.2l = 279
4.8l+189=279
4.8l = 90
l = 18.75

Toss that into one of the equations and solve for exact s:
9l + 7s = 279
9(18.75) + 7s = 279
s=15.75

Hope it helps to learn it, you have many avenues to approach it, solving either equation for either variable to begin with.  If your numbers get ugly or you’re getting frustrated sometimes helps to start over, maybe start with the other equation or a different variable, maybe you’ll come across the method they designed the problem with that gives “pretty” numbers, but if you keep going even with irrational numbers like 8.6666666666666666666666, you’ll get the right answer no matter which place you start.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

One pound of ground beef makes 4 four hamburger paties. write and solve an equation to determine how many pounds of ground beef is needed to make 36 hamburgers.

[ad_1]

Answer: 6(x – y) = 120 and 5(x + y) = 120

Step-by-step explanation:

Here x represents the rate of boat in still water and y represents the rate of stream,

Hence, the speed of boat with the current = x + y miles per hour

And, the speed of boat against the current = x – y  miles per hour

Going against the current, a boat takes 6 hours to make a 120-mile trip.

frac{120}{x-y} = 6    ( Time = distance/ speed )

120 = 6(x-y)

Again, When the boat travels with the current on the return trip, it takes 5 hours,

frac{120}{x+y} = 5

120 = 5(x+y)

Therefore, first option is correct.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Joyce wants to mix granola and raisins together to make a snack for her class. Granola costs $2 per pound and raisins cost $4.50 per pound. Joyce is willing to spend $37.50 and wants to make 15 pounds of trail mix. Which system of equations could Joyce use to figure out how many pounds of granola (g) and raisins (r) she should buy? A) B) C) D)

[ad_1]

Answer: The triangle ABC translated 2 units left and 5 units upward. Te translation rule is T-2,5(x,y).

Explanation:

It is given that Randy draws triangle ABC on the coordinate plane with vertices A(7, –4), B(10, 3), and C(6, 1). After translation the coordinates of the image are A′(5, 1), B′(8, 8), and C′(4, 6).

In the translation the position of a figure charges without making any in size and shape.

Let the triangle shifts by the rule Ta,b(x,y), where a is horizontal shift and b is vertical shift then,

(x,y)rightarrow(x+a,y+b)

Since A(7,-4) and A'(5,1), therefore,

(7+a,-4+b)=(5,1)

Compare the coordinates.

a=-2

b=5

So the translation rule is T-2,5(x,y).

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Apples are on sale for $0.85 per pound. Darla has a $5 bill. About how many pounds of apples can she buy?

[ad_1]

Apples are on sale for $0.85 per pound. Darla has a $5 bill. About how many pounds of apples can she buy?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The Nut Case has 20 pounds of mixed peanuts and hickory nuts which sells for $8.40 per pound. Peanuts sell for $8.00 per pound, and hickory nuts sell for $9.00 per pound. How many pounds of hickory nuts are in the mix

[ad_1]

The Nut Case has 20 pounds of mixed peanuts and hickory nuts which sells for $8.40 per pound. Peanuts sell for $8.00 per pound, and hickory nuts sell for $9.00 per pound. How many pounds of hickory nuts are in the mix

[ad_2]

Categories
Assignment Help

What is the maximum 10 pound cones that could be carried at one time?

[ad_1]

Answer 1

A) Changes in school location

Explanation:

A natural disaster is a main opposing event following from natural means of the Earth, samples are floods, hurricanes, tornadoes, volcanic eruptions, earthquakes, tsunamis, and other geologic processes. A natural disaster can create a loss of life or home damage, and typically leaves some financial damage in its wake, the hardness of which depends on the simulated population’s flexibility.

Answer 2

C) Frequency.

Explanation:

Frequency is the number of events of a perpetual event per unit of time. It is also pointed to as secular frequency, which indicates the difference in spatial frequency and crossing frequency. The period is the continuance of time of one cycle in a perpetual event, so the period is the correlative of the frequency.

Answer 3

B) Fewer problem-solving skills that they can apply to school.

Explanation:

A working mother, particularly one who has the good destiny to be able to support her home and work, enjoys the stimulation that a job or career stores. She reveals the strength to build a useful member of society and at the same time achieves financial self-sufficiency.

Answer 4

C) Exosystem.

Explanation:

The exosystem includes environmental components that have an intense impact on a child’s development, even though that child is not immediately associated with them. The exosystem is a part of Urie Bronfenbrenner’s ecological systems approach.

Answer 5

B) Cultural values may have affected Jack’s grandmother’s and aunt’s belief about extended family involvement.

Explanation:

The macrosystem is the cultural conditions in which the child resides. The macrosystem is a part of the ecological systems approach.  There are five environmental systems that influence how children develop. When a change in one of the five systems happens, it has the potential to impact the other systems.

Answer 6

D) Intensity.

Explanation:

Intensity is the power carried per unit area, where the area is estimated on the plane perpendicular to the path of distribution of the energy. In the SI system, it has units watts per square meter. An example of intensity is having the experience to run miles on end at a top speed.

Answer 7

B) Family, teachers, friends, and extended family

Explanation:

Ecological systems theory was formed by Urie Bronfenbrenner. He distributed the environment into five distinct levels. The microsystem is the most important, has the intimate relationship to the person, and is the one where direct connection happens. The mesosystem consists of cooperations between a person’s microsystems.

Answer 8

C) Both the children and adults of the family.

Explanation:

Divorce, also identified as the dissolution of marriage, is the process of ending a marriage or conjugal union. It normally requires the canceling or restructuring of the legal duties and obligations of marriage, thus destroying the bonds of matrimony between a married couple under the rule of law of the appropriate country or state. Divorce laws vary considerably around the world.

Answer 9

D) Macrosystem

Explanation:

Macrosystem describes the culture in which people live. Cultural circumstances involve growing and industrialized countries, socioeconomic situation, poverty, and ethnicity. A child, his or her parent, his or her school, and his or her parent’s workplace are all part of a large cultural connection.

Answer 10

A) Physical disabilities and developmental delays.

Explanation:

Developmental disability is a different group of lifelong circumstances that are due to psychic or physical impairments that occur before adulthood. Developmental weaknesses cause people living with them many difficulties in certain areas of life, particularly in language, mobility, learning, self-help, and independent living.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Lin is a campe counselor. She is makeing small bags of trail mix for campers to take on a hike. She has 2 pounds of raisins and is putting 1/8 pound in each bag. How many bags can she fill befor she runs out of raisins?

[ad_1]
Lin is a campe counselor. She is makeing small bags of trail mix for campers to take on a hike. She has 2 pounds of raisins and is putting 1/8 pound in each bag. How many bags can she fill befor she runs out of raisins?
[ad_2]

Categories
Assignment Help

2 tons of dirt cost $200.00. What is the price per pound

[ad_1]

Answer:

Here, c represents the cost of one greeting cards,

Since, each card costs same,

Thus, the cost of 3 greeting cards = 3 × the cost of one greeting cards

= 3 × c

= 3c

According to the question,

The cost of 3 greeting cards = $ 12.69

3c = 12.69

Which is the required equation that represents the given situation,

After solving this,

We get,

c = 4.32,

Thus, the cost of one card is $ 4.32.

Which is the required solution.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Which is more, 16 ounces or 1 pound

[ad_1]

Which is more, 16 ounces or 1 pound

[ad_2]

Categories
Assignment Help

An object that weighs 1 pound on Earth weighs 1.19 pounds on Neptune. Suppose a dog weighs 9 pounds on Earth. How much would the same dog weigh on Neptune?

[ad_1]

We are given function for areaA = 27x-x^2.

where x = width, gives you the area of the dog pen in square feet.

We need to find the width that gives the maximum area.

And maximum area of the rectangular dog pen.

The given function is a quadratic function.

And a quadratic function represents a parabolic shape on the graph.

The highest point of the parabola is the vertex of the parabola.

So, we need to find the vertex of the parabola for the given function.

A = 27x-x^2.

Formula for x-coordinate of the vertex is = -b/2a.

Plugging values of a and b in formula, we get

-27/ 2(-1) = -27/-2 = 13.5

Therefore, 13.5 feet width would give maximum area.

Let us find the maximum area now.

Plugging x=13.5 in given function, we get

F(13.5) = 27(13.5) - (13.5)^2

=364.5 – 182.25

= 182.25 square feet ≈ 182.3

Therefore, 13.5 feet width gives you the maximum area and 182.3 square feet is the maximum area.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per​ pound?

[ad_1]

Answer:

Option (2) best matches the given the linear relationship y = 32x + 80

Step-by-step explanation:

Given linear relationship as  y = 32x + 80

We have to find the best match from the given options to the given the linear relationship.

1) Joseph has $80 in his bank account and spends $32 each day.

Let the money Joseph spend each day be $x

Since, the amount one spend gets deducted from the money one have.

So, given statement is represented as y = 80 – 32x .

2) Joseph has $80 in his bank account and earns $32 each day.

Let the money Joseph earns each day be $x

Since, the amount one earns gets added to the money one have.

So, given statement is represented as y = 80 + 32x .

3) Joseph had $32 in his bank account and deposited another $80.

Since, he is depositing money in account so it gets add up

So, given statement is represented as  y = 32 + 80 = 112

4) Joseph has $32 in his bank account and earns $80 each day.

Let the money Joseph earns each day be $x

Since, the amount one earns gets added to the money one have.

So, given statement is represented as y = 32 + 80x .

Out of all four option, option (2) best matches the given the linear relationship y = 32x + 80

[ad_2]