Categories
Assignment Help

Bill bought a new cellular phone. His monthly bill will be $34.99 each month which includes 100 minutes of use. Additional minutes will cost $0.23 per minute. Write an equation that represents the cost of the bill C in terms of m, which is the number of minutes used ABOVE the 100 that are included in the base price. a. C = 34.99(m – 100) + 0.23 c. C = 0.23m b. C = 0.23m + 34.99 d. C = 0.23(m – 100) + 34.99

[ad_1]

Answer:

d. C = 0.23(m – 100) + 34.99

Step-by-step explanation:

Let C = X + Y, where

C = Cost of the bill in terms of m

X = First term of the equation

Y = Second term of the equation

X = add additional minutes to $ 0.23 minus the 100 minutes of use allocated.

X = 0.23 (m – 100)

Y = Base price monthly will be $ 34.99

Y = 34.99

C = X + Y

C = 0.23 (m – 100) + 34.99

Note: The only possible answer is 0.23 (m – 100) + 34.99, but we must assume that “m” is greater than or equal to 100, that is, Bill consumes at least his 100 minutes assigned by the base price.

Hope this helps!

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Sam wants to buy 8 pencils and 6 pens, which cost a total of $8.50. He realizes he doesn’t have enough cash and instead takes only 4 of each, which costs only $5. What is the price of each pen and pencil? pen, $0.75; pencil, $0.50

[ad_1]

X = pencils, y = pens

8x + 6y = 8.50
4x + 4y = 5…..multiply by -2
—————-
8x + 6y = 8.50
-8x – 8y = -10 (result of multiplying by -2)
—————–add
-2y = – 1.50
y = -1.50 / -2
y = 0.75 <=== pens cost 0.75

4x + 4y = 5
4x + 4(0.75) = 5
4x + 3 = 5
4x = 5 – 3
4x = 2
x = 2/4
x = 0.50 <== pencils cost 0.50

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Free trade eliminates the exploitative nature of businesses coming in, buying a large quantity of goods for a very small price and then reselling them on the international market. A) True B) False

[ad_1]

Free trade eliminates the exploitative nature of businesses coming in, buying a large quantity of goods for a very small price and then reselling them on the international market. A) True B) False

[ad_2]

Categories
Assignment Help

IF COCONUTS ARE TWICE AS EXPENSIVE AS BANANAS, AND BANANAS ARE ONE-THIRD AS EXPENSIVE AS GRAPEFRUITS,WHAT IS THE RATIO OF THE PRICE OF ONE COCONUT TO ONE GRAPEFRUIT?

[ad_1]

IF COCONUTS ARE TWICE AS EXPENSIVE AS BANANAS, AND BANANAS ARE ONE-THIRD AS EXPENSIVE AS GRAPEFRUITS,WHAT IS THE RATIO OF THE PRICE OF ONE COCONUT TO ONE GRAPEFRUIT?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

What price do farmers get for the peach crops? in the third week of June, a random sample of 40 farming regions gave a sample mean of $6.88 per basket. assume that the standard deviation is known to be $1.92 per basket. find a 90% confidence interval for the population mean price per basket that farmers in this region get for their peach crop

[ad_1]

Given:
Sample size, n = 40
Sample mean, xb = $6.88
Population std. deviation, σ = $1.92 (known)
Confidence interval = 90%

Assume normal distribution for the population.
The confidence interval is
(xb + 1.645*(σ/√n), xb – 1.645*(σ/√n)
= (6.88 + (1.645*1.92)/√40, 6.88 – (1.645*1.92)/√40)
= (7.38, 6.38)

Answer: The 90% confidence interval is (7.38, 6.38)

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Jack paid $13.75 to buy slices 3 of pizza and 4 hot dogs at a concession stand. Sarah paid $9.75 to buy 2 slices of pizza and 3 hot dogs from the same stand. What was the price of a slice of pizza?

[ad_1]

$13.75 = 3p + 4d
$9.75 = 2p + 3d

Using 2nd equation, divide all factors by 3 to isolate hot dog price and solve in terms of pizza price:

3.25 = 2/3p + d
3.25 – 2/3p = d

Now substitute for d in the other equation:

$13.75 = 3p + 4(3.25 – 2/3p)

Distribute the 4: 

$13.75 = 3p + 13 – 8/3p

Combine factors of p:

$13.75 = 9/3p – 8/3p + 13
$13.75 = 1/3p + 13

Isolate and solve for p:

$13.75 -13 = 1/3p

0.75= 1/3p

0.75 * 3 = p
2.25 = p

The price of pizza was $2.25 per slice.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The following graph shows the demand curve for a group of consumers in the U.S. market (blue line) for Blu-ray players. The market price of a Blu-ray player is shown by the black horizontal line at $150. Each rectangle you can place on the following graph corresponds to a particular buyer in this market: orange (square symbols) for Antonio, green (triangle symbols) for Caroline, purple (diamond symbols) for Dmitri, tan (dash symbols) for Frances, and blue (circle symbols) for Jake. Use the rectangles to shade the areas representing consumer surplus for each person who is willing and able to purchase a Blu-ray player at a market price of $150. (Note: If a person will not purchase a Blu-ray player at the market price, indicate this by leaving his or her rectangle in its original position on the palette.

[ad_1]

On December 15, 1791, the Bill of Rights (the first ten amendments to the United States Constitution) were ratified by the states.

The Bill of Rights were added to the Constitution to address fears raised by the Anti-Federalists during the ratification of the Constitution that the Constitution did not provide sufficient protection against abuses of power by the federal government. 

James Madison, the Father of the Constitution, originally did not think a Bill of Rights was necessary. He thought the Constitution gave no power to the federal government that would allow for a violation of the rights of the people.

Madison later changed his position, persuaded mainly by Thomas Jefferson, and, with the help of others, drafted twenty amendments that were proposed to the first United States Congress in 1789.

Twelve of the proposed amendments were accepted by Congress and were then sent to the states for ratification. Only ten were ratified.

These ten amendments list our basic rights and place limits on the federal government. They include the freedoms of speech and religion, the right to bear arms, the right to be free from unreasonable searches and seizures, and an assurance that the powers not delegated to the federal government in the Constitution are reserved to the states and the people. Many of these provisions were based upon similar protections provided by state constitutions that limited the power of state and local government authorities.

Of the remaining amendments that were not ratified in 1791, one was later adopted in 1992 as the twenty-seventh amendment to the Constitution. That amendment prevents changes in the compensation for senators and representatives until after a subsequent election of representatives. The other proposed amendment has never been adopted.

The Bill of Rights illustrates that our Founders understood that for personal freedoms to be broad, the power of the federal government must be limited.

Our nation, however, has moved away from its founding principles, especially during recent decades. Our ever-growing federal government is intervening into more and more aspects of our lives, especially through bureaucratic regulations, and is reducing our personal freedoms in the process.

Government at all levels is doing more and more things that were once left to private individuals and groups, and the federal government is doing more and more things that were once the province of state and local governments, where greater accountability to the public is often possible.

One need only look at the HHS mandate—forcing employers to violate their religious beliefs, under pain of penalty, by paying for and providing abortion pill insurance coverage—to see the harm caused by an overreaching government.

The preservation of our liberties is a daily battle, something our Founders understood. The process of scaling back the size and role of government and returning limits to it is a long one. But, since the federal government is supposed to be our servant and not our master, no one should doubt the importance of this endeavor.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

At a sporting event, the price for 3 cheeseburgers and 2 cups of lemonade is $14 and the price for 2 cheeseburgers and 4 cups of lemonade is $12. How much does it cost for 1 cheeseburger and 2 cups of lemonade?

[ad_1]

Answer:

(1)The percentage error is 6.897 % .

(2)The total cost of the wallet is $34.35 .

(3)The salesman’s commission as a percent of his total monthly sales is 4% .

(4)The interest is $5400 .

Step-by-step explanation:

First part

Formula

Percentage = frac{Change in valuetimes 100}{Exact value}

Change in value = |Approx value – Exact value|

As given

Mark estimates that the distance from his house to his school is 15.5 mi. The actual distance is 14.5 mi.

Approx value =  15.5 mi

Exact value = 14.5 mi

Change in value = |15.5 – 14.5|

                           = 1

Put all the values in the formula

Percentage error = frac{1times 100}{14.5}

Percentage error = frac{100}{14.5}

Percentage error = 6.897 % (Approx)

Thus the percentage error is 6.897 % .

Second part

The price of a wallet is $31.95 and the sales tax is 7.5%.

7.5% is written in the decimal form

= frac{7.5}{100}

= 0.075

Sales tax price = 0.075 × Price of the wallet

                         = 0.075 × $31.95

                          = $2.4 (Approx)

Total cost of the wallets = Cost of the wallet + Sales tax price

                                        = $31.95 + $2.4

                                        = $34.35

Therefore the total cost of the wallet is $34.35.

Third part

Formula

Percentage = frac{Part valuetimes 100}{Total value}

A sneaker store salesman had $4,125 in total monthly sales last month. He made $165 in commission from those sales.

Part value = $165

Total value = $4125

Put all the values in the formula

Percentage = frac{165times 100}{4125}

Percentage = frac{16500}{4125}

Percentage = 4%

Therefore the salesman’s commission as a percent of his total monthly sales is 4% .

Fourth part

Formula

Simple interest = frac{Principletimes Ratetimes Time}{100}

Principle = $12000

Rate = 15%

Time = 3 years

Put all the values in the formula

Simple interest = frac{12000times 15times 3}{100}

Simple interest = frac{540000}{100}

Simple interest = $5400

Therefore the interest is $5400 .

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Anallely finds a sweater that cost $30 originally at the gap but it is on sale for 40% off.what is the price anallely can pay today for the sweater during the sale A.$12 B.$75 C.$50 D.$18

[ad_1]

Anallely finds a sweater that cost $30 originally at the gap but it is on sale for 40% off.what is the price anallely can pay today for the sweater during the sale A.$12 B.$75 C.$50 D.$18

[ad_2]

Categories
Assignment Help

People are willing to pay a higher price if they believe that supplies are ______. A. Flunctuating B. Endless C. Limited D. Increasing

[ad_1]

People are willing to pay a higher price if they believe that supplies are ______. A. Flunctuating B. Endless C. Limited D. Increasing

[ad_2]

Categories
Assignment Help

People are willing to pay a higher price if they believe that supplies are ______. A. Flunctuating B. Endless C. Limited D. Increasing

[ad_1]

People are willing to pay a higher price if they believe that supplies are ______. A. Flunctuating B. Endless C. Limited D. Increasing

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Why is it risky to invest in a commodity? A commodity has little or no value as a long-term investment. Commodity stocks cannot be traded after you purchase them. The commodity’s price might drop significantly very quickly. The investment will tie up your money for more than one year.

[ad_1]

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 04:02 AM

It is risky to invest in a commodity because: The commodity’s price might drop significantly very quicklly
Commodity products are circulated really quickly. This will affect the rarity of the product in the markets. If the rarity is high, the price will increase and vice versa. This exact condition makes the price for that commodity also fluctuated really quickly.

Post your answer

[ad_2]

Categories
Assignment Help

How did the invention of the telegraph affect journalism? A. It helped boost sales by raising the price of newspapers, which were soon owned by one main organization. B. It reduced the legitimacy of news stories, which could now be contributed by anyone regardless of credentials. C. It allowed newspaper magnates to communicate through Morse code, preventing others from stealing headline stories. D. It allowed a nationwide organization of reporters and newspapers to share stories and help gather news.

[ad_1]

How did the invention of the telegraph affect journalism? A. It helped boost sales by raising the price of newspapers, which were soon owned by one main organization. B. It reduced the legitimacy of news stories, which could now be contributed by anyone regardless of credentials. C. It allowed newspaper magnates to communicate through Morse code, preventing others from stealing headline stories. D. It allowed a nationwide organization of reporters and newspapers to share stories and help gather news.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A person sold 100 shares of a stock at a profit of 15%. If the selling price for the 100 shares was $2,300, what was paid for the stock?

[ad_1]

A person sold 100 shares of a stock at a profit of 15%. If the selling price for the 100 shares was $2,300, what was paid for the stock?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The price of an all access take it to the fair is $42.99 before tax Roland bought the all access ticket for 40% off then he pay 7% sales tax on the discounted price part a how much did Roland paid In sale tax? part B what is the total amount that Roland paid for the ticket ?

[ad_1]

The price of an all access take it to the fair is $42.99 before tax Roland bought the all access ticket for 40% off then he pay 7% sales tax on the discounted price part a how much did Roland paid In sale tax? part B what is the total amount that Roland paid for the ticket ?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Frank corporation manufacturers a single product that has a selling price of $20.00 per unit. fixed expenses total $45,000 per year, and the company must sell 5,000 units to break even. if the company has a target profit of $13,500, sales in units must be:

[ad_1]

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 04:25 AM

Frank corporation manufactures a single product that has a selling price of $20.00 per unit. fixed expenses total $45,000 per year, and the company must sell 5,000 units to break even. if the company has a target profit of $13,500, sales in units must be:
Answer: 6,500

Post your answer

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A manufacturer determines that the number of drills it can sell is given by the formula D=-4p^2+160p-270, where p is the price of the drills in dollars. a. At what price will the manufacturer sell the maximum number of drills? b. What is the maximum number of drills that can be sold?

[ad_1]

That is the vertex
if we complete the square
to get y=a(x-h)^2+k form wher (h,k) Is vertex
D=-4(p²-40p)-270
D=-4(p²-40p+400-400)-270
D=-4((p-20)²-400)-270
D=-4(p-20)²+1600-270
D=-4(p-20)²+1330
vertex is (20,1330)
that is at p=20 and D=1330

A. at the price of 20 units
b. can sell 1330 drills

or you can use the calc way
take deritivive to find where the slope equals 0

D'(x)=-8x+160
0=-8x+160
8x=160
x=20

we know this is the max because D'(15) is positive and D'(25) is negative so therefor at x=20, that is the max
to find the max number of drills, we do
D(20)=-4(20)²+160(20)-270
D(20)=1330

a. 20
b. 1330

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Devon purchased tickets to an air show for 9 adults and 2 children. the total cost was $252. the cost of a child's ticket was $6 less than the cost of an adult's ticket. find the price of an adult's ticket and a child's ticket.

[ad_1]

Devon purchased tickets to an air show for 9 adults and 2 children. the total cost was $252. the cost of a child’s ticket was $6 less than the cost of an adult’s ticket. find the price of an adult’s ticket and a child’s ticket.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Suppose that a natural disaster substantially increases the cost of producing cheese. we would predict that the equilibrium quantity of cheese will ________ and the equilibrium price of cheese will ________.

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The percentage change in the quantity demanded of film divided by the percentage change in the price of cameras indicates:

[ad_1]

We have to go backwards:
After the discount in July ( 50 % ), the cost of jeans is $25.50
So the price before this discount was 2 * $22.50 = $45
In June, the price was reduced by 25%.
45 ——————75%
x ——————–100 %
45 : x = 75 : 100
45 * 100 = 75 x
4,500 = 75 x
x = 4,500 : 75
x = $60
Finally, in May the price was 250% of its wholesale cost.
60 —————– 250%
x ——————-100 %
60 : x = 250 : 100
6,000 = 250x
x = 6,000 : 250
x = $24
Answer: The cost of the jeans in the wholesale was $24.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

At a sale this week, a suit is being sold for $374 . this is a 15% discount from the original price. what is the original price?

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

In the diagram above, what will happen if the government sets the price for rent at Point B?

[ad_1]

In the diagram above, what will happen if the government sets the price for rent at Point B?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Gino is buying wood screws at the corner hardware store. The table shows different numbers of bags of screws and their corresponding prices. Bags of Screws Price ($) 2 10 4 20 7 35 According to the table, the relationship between the number of bags and the price is .

[ad_1]

Gino is buying wood screws at the corner hardware store. The table shows different numbers of bags of screws and their corresponding prices. Bags of Screws Price ($) 2 10 4 20 7 35 According to the table, the relationship between the number of bags and the price is .

[ad_2]

Categories
Assignment Help

William buys a basket of lemons on sale for $7 before tax. The sales tax is 16%. What is the total price William pays for the basket of lemons?

[ad_1]

William buys a basket of lemons on sale for $7 before tax. The sales tax is 16%. What is the total price William pays for the basket of lemons?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Kurt bought a recliner with a sticker price of $900. If he paid $15 a week for 2 years, what was the approximate markup rate on the recliner? A.57.7% B.73.3% C.15.4% D.86.6%

[ad_1]

Kurt bought a recliner with a sticker price of $900. If he paid $15 a week for 2 years, what was the approximate markup rate on the recliner? A.57.7% B.73.3% C.15.4% D.86.6%

[ad_2]