Home / Tag Archives: selling

Tag Archives: selling

Sales training practical sales techniques

Sales training practical sales techniques – Download Udemy Courses For Free | freetutorials.us Please disable your adblock and script blockers to view this page Skip to content Advertisement Sales training practical sales techniques Sales Hacking: Essential sales skills, sales strategies and sales techniques to sell just about anything! Sales Training …

Read More »

Which sentences highlight a unilateral contract? Monique goes to a supermarket and picks up a shampoo. She then goes to the counter and pays for the shampoo. John offers a ride back home to Jack in exchange for his favorite music DVD for a day. Jack then gives John the DVD he wanted. Harriet and Lauren sign a written contract for selling a house.

The answer is “John offers a ride back home to Jack in exchange for his favorite music DVD for a day.” A unilateral contract is an agreement made by an offer than must be acknowledged by execution.   In a unilateral contract, there is an express offer that installment is …

Read More »

Frank corporation manufacturers a single product that has a selling price of $20.00 per unit. fixed expenses total $45,000 per year, and the company must sell 5,000 units to break even. if the company has a target profit of $13,500, sales in units must be:

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 04:25 AM Frank corporation manufactures a single product that has a selling price of $20.00 per unit. fixed expenses total $45,000 per year, and the company must sell 5,000 units to break even. if the company has a target profit of $13,500, sales in …

Read More »

Colleen plans to start a small business by making and selling skirts. A sewing machine costs $250, and she estimates that she will spend $15 on materials for each skirt. Which expression represents Colleen’s total costs, in dollars, for making x skirts?

Colleen plans to start a small business by making and selling skirts. A sewing machine costs $250, and she estimates that she will spend $15 on materials for each skirt. Which expression represents Colleen’s total costs, in dollars, for making x skirts?

Read More »

When leo burnett combines advertising, personal selling, public relations, and sales promotion into one comprehensive, unified promotional strategy, it is using integrated?

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit (TE).   First, let’s calculate the value of SP: SP = Sales / Units sold SP = $1,043,400 / 22,200 units sold SP = $47   Second, …

Read More »

Which of the following best explains the ruling of the Slave Trade Act of 1807? a) it forbade Africa from selling slaves. b) it forbade the slave trade in the USA. c) it forbade slaves to enter the USA. d) it forbade the selling slaves world wide.

Answer: Noninvolvement in world affairs is termed “isolationism”. Explanation: Isolationism is a concept that designates a political inclination that defends the isolation and nonintervention of a country in international conjunctural issues. That is, putting it in simpler terms, isolationism proposes that a country does not intervene in any way in …

Read More »

What does capital formation occur by? (Select all that apply) saving, producing, investing, selling

Answer: Americans will pay more for goods produced in Mexico in 2011. Explanation: This is a situation of devaluation of the dollar in relation to the Mexican peso. If in 2009 the dollar was worth 16 pesos, but in 2011 it is 14, it means that the purchasing power of …

Read More »

138) Amanda and Jenny are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Amanda sold 5 small boxes of oranges and 5 large boxes of oranges for total of $155. Jenny sold 10 small boxes of oranges and 12 large boxes of oranges for a total of $ 346. Find the cost each of one small box of oranges and one large box of oranges?.

138) Amanda and Jenny are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Amanda sold 5 small boxes of oranges and 5 large boxes of oranges for total of $155. Jenny sold 10 small boxes of oranges and 12 large …

Read More »

Coca-cola, gillette razors, and wrigley’s gum are virtually selling the same product in other countries. this is an example of which type of international product strategy?

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit (TE).   First, let’s calculate the value of SP: SP = Sales / Units sold SP = $1,043,400 / 22,200 units sold SP = $47   Second, …

Read More »

1). The $70 selling price of a bicycle is the cost increased by 4 times the cost. Find the cost? 2). Three pounds less than twice mikes weight is 215 pounds. What is his weight? 3). If mr Washingtons saving were increased by 5 times his savings. He would then save $36,000. How much has he saved ? PLEASE SHOW YOUR WORK !!!!

Here are the following effects of loose money and tight money policies on the actions being listed. A. A loose money policy is usually implemented as an effort to encourage economic growth. This can lead to inflation when uncontrolled. The effects are: 1. Borrowing becomes easy 2. Consumer buys more 3. Since …

Read More »

The school that adam goes to is selling tickets to a fall musical. On the frist day of tickets sales the school sood 2 adult tickets and 2 students tickets for a total of $32. The school tooj in $106 on thw second day by selling 6 adult tickets and 7 student tickets.Find the price of an adult ticket and the price of a student ticket? please show your work.

The school that adam goes to is selling tickets to a fall musical. On the frist day of tickets sales the school sood 2 adult tickets and 2 students tickets for a total of $32. The school tooj in $106 on thw second day by selling 6 adult tickets and …

Read More »

Steve is interested in learning how to be a single agent business broker. he needs to know the steps in selling a business. all are steps in a business sale except

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit (TE).   First, let’s calculate the value of SP: SP = Sales / Units sold SP = $1,043,400 / 22,200 units sold SP = $47   Second, …

Read More »

Harris corporation produces a single product. last year, harris manufactured 27,970 units and sold 22,200 units. production costs for the year were as follows: fixed manufacturing overhead $335,640 variable manufacturing overhead $240,542 direct labor $131,459 direct materials $234,948 sales were $1,043,400, for the year, variable selling and administrative expenses were $113,220, and fixed selling and administrative expenses were $198,587. there was no beginning inventory. assume that direct labor is a variable cost. the contribution margin per unit would be: (do not round intermediate calculations.) $21.30 per unit $20.20 per unit $25.30 per unit $15.70 per unit

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit (TE).   First, let’s calculate the value of SP: SP = Sales / Units sold SP = $1,043,400 / 22,200 units sold SP = $47   Second, …

Read More »

At the fall festival the tennis team is selling hamburgers for $2.00, hotdogs for $1.50, and drinks for $1.00. Half of the money raised will go towards the purchase of team uniforms. If they sell 21 hamburgers, 34 hotdogs, and 65 drinks, how much money will they have to put towards the purchase of uniforms?

Answer: 29.68% Step-by-step explanation: Allen’s monthly take-home pay is $3000 His monthly rent is $750 Now both his monthly take-home pay and his rent increase by $200 So, After increase Allen’s monthly take-home pay =$3000+$200= $3200 After increase His monthly rent = $750+200=$950 Now we are supposed to find what …

Read More »

Find the percent of discount. Round to the nearest tenth. original price $24,365; selling price $16,820

You need to determine the number of ways in which 30 competitors from 50 can qualify. First, you have to realize that the order is irrelevant, that is: it is the same competitor_1, competitor _2, competitor _3 than competitor_3, competitor_2, competitor_1, or any combination of those three competitors. So, the …

Read More »

You are owner of a 15-person advertising agency in a major market. you’ve been invited to pitch the girl powerz account, the largest female-only fitness center chain in the region, one that could quickly grow into a national franchise. if you land the account, it will be your biggest revenue producer by far. you’ll be able to staff up, move to a nicer space, and buy some decent office furniture. it also will put you, personally, in a position to make a ton of money by selling out to a larger agency some day. considering the importance of the pitch to girl powerz execs, you have decided to spearhead the pitch yourself. you announce that you will write the part of the ad plan that contains the crucial information that girl powerz execs need to know, even if they remember nothing else. this means you will write the ____ section.

The elimination period also called waiting time is the amount of time that should pass or be satisfied before the person can enjoy the benefits of the disability plan. Since the elimination period is 30 days or 1 month and the insured is only disabled for about 3.5 months, therefore …

Read More »

Which of the following is an example of situational irony? A. A popular band goes on tour, selling out each performance before you can buy a ticket. B. A man plans a July picnic in the Mojave Desert, but it is spoiled by rain. C. The shyest person in class is too nervous to give a speech in front of the school. D. A Boston school district cancels classes because of a snowstorm in mid-January.

Answer: The GI Bill contributed to the growth of professional and white-collar jobs by granting US veterans benefits to attend universities. Explanation: The Servicemen’s Readjustment Act of 1944, also known as G.I. Bill, was a federal law through which millions of American war veterans from World War II received a …

Read More »

Patricia is the owner of a floral shop. a successful global candle company approached her about selling its products in her shop. patricia knows this product and company can help her exceed her existing goals. this defines a(n) ____.

Patricia is the owner of a floral shop. a successful global candle company approached her about selling its products in her shop. patricia knows this product and company can help her exceed her existing goals. this defines a(n) ____.

Read More »

A toothpaste manufacturer that bands two products together, selling two for the price of one, is using which type of consumer promotion tool to build short-term sales?

A toothpaste manufacturer that bands two products together, selling two for the price of one, is using which type of consumer promotion tool to build short-term sales?

Read More »

A deli is offering two specials. The roast beef special gives a profit of $2.30 per sandwich, whereas the turkey special gives a profit of $3.10 per sandwich. The roast beef special uses two slices of bread and three slices of cheese. The turkey special uses two slices of bread and four slices of cheese. The deli has 120 slices of bread and 160 slices of cheese available for the specials. The deli wants to maximize its profit selling sandwiches. Let x represent the number of roast beef specials and y represent the number of turkey specials. What are the constraints for the problem?

Answer: it is actually 22, 14, 37, -12, 3, 13, -9, -19, 0, 5, 29, -4, -2, -12, 7 Step-by-step explanation: That is if you meant to say using the code 2,1,-1,-1,1,0,0,2,-1 You would match each letter to a number, the numbers you have given, then you multiply by the …

Read More »

A deli is offering two specials. The roast beef special gives a profit of $2.30 per sandwich, whereas the turkey special gives a profit of $3.10 per sandwich. The roast beef special uses two slices of bread and three slices of cheese. The turkey special uses two slices of bread and four slices of cheese. The deli has 120 slices of bread and 160 slices of cheese available for the specials. The deli wants to maximize its profit selling sandwiches. Let x represent the number of roast beef specials and y represent the number of turkey specials. What are the constraints for the problem?

A deli is offering two specials. The roast beef special gives a profit of $2.30 per sandwich, whereas the turkey special gives a profit of $3.10 per sandwich. The roast beef special uses two slices of bread and three slices of cheese. The turkey special uses two slices of bread …

Read More »

Pls help I’ll follow and medal The function f(x) = –x2 + 16x – 60 models the daily profit, in dollars, a shop makes for selling candles, where x is the number of candles sold, and f(x) is the amount of profit. Part A: Determine the vertex. What does this calculation mean in the context of the problem? (5 points) Part B: Determine the x-intercepts. What do these values mean in the context of the problem? (5 points)

For any quadratic functions, ax² + bx + c, we can easily find the x-coordinate of its vertex through the use of the formula below. where a and b are the coefficients of the function. For f(x), we have a = -1 and b = -16. Thus, we have   …

Read More »