Categories
Assignment Help

Cornerstone bakery sold 78 pies on Monday,96 pies on tuesday,40 pies on Wednesday,104 pies on Thursday and 77 pies on Friday.on average, how many pies did they sell per day

[ad_1]

Cornerstone bakery sold 78 pies on Monday,96 pies on tuesday,40 pies on Wednesday,104 pies on Thursday and 77 pies on Friday.on average, how many pies did they sell per day

[ad_2]

Categories
Assignment Help

At the city museum, child admission is $6.40 and adult admission is $9.60. On Tuesday, 160 tickets were sold for a total sales of $1305.60. How many adult tickets were sold that day? numbers of adult tickets

[ad_1]

X = children

Y = adult

6.40x + 9.60y = 1305.60

x + y =160

x=160-y

6.40(160-y) + 9.60y = 1305.60

1024 + 6.40y +9.60y = 1305.60

1024 = 3.2y = 1305.60

3.2y = 281.6

Y = 281.6/3.2 = 88

 So 88
adult tickets were sold

 

Double check now

X = 160-y

X=160-88 = 72

6.40 x 72 = 460.80

9.60 x 88 = 844.80

844.80 + 460.80 = 1305.60 this checks

88 + 72 = 160 this checks

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A person sold 100 shares of a stock at a profit of 15%. If the selling price for the 100 shares was $2,300, what was paid for the stock?

[ad_1]

A person sold 100 shares of a stock at a profit of 15%. If the selling price for the 100 shares was $2,300, what was paid for the stock?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Bought 12.5 yards of fabric at 4.50 a yard to make dog beds.she use 2.5 yards of fabric to each dog bed,she sells a bed for 17.5 after subtracting cost of fabric how much money is made if all the beds were sold

[ad_1]

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 04:12 AM

First find out how much she spent on the fabric.  That’s 12.5 yards times 4.50 a yard which is $56.25.  Now figure out how many beds she can make with 12.5 yards if each bed uses 2.5 yards of fabric by dividing 12.5 by 2.5 to get 5 beds.  She can make 5 beds for $56.25.  If she sells each of those 5 beds for $17.50 each, she makes 5 times $17.50 which is $87.50.  If she spent $56.25, subtract that from what she makes: 87.50 – 56.25 = 31.25

Post your answer

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A manufacturer determines that the number of drills it can sell is given by the formula D=-4p^2+160p-270, where p is the price of the drills in dollars. a. At what price will the manufacturer sell the maximum number of drills? b. What is the maximum number of drills that can be sold?

[ad_1]

That is the vertex
if we complete the square
to get y=a(x-h)^2+k form wher (h,k) Is vertex
D=-4(p²-40p)-270
D=-4(p²-40p+400-400)-270
D=-4((p-20)²-400)-270
D=-4(p-20)²+1600-270
D=-4(p-20)²+1330
vertex is (20,1330)
that is at p=20 and D=1330

A. at the price of 20 units
b. can sell 1330 drills

or you can use the calc way
take deritivive to find where the slope equals 0

D'(x)=-8x+160
0=-8x+160
8x=160
x=20

we know this is the max because D'(15) is positive and D'(25) is negative so therefor at x=20, that is the max
to find the max number of drills, we do
D(20)=-4(20)²+160(20)-270
D(20)=1330

a. 20
b. 1330

[ad_2]

Categories
Assignment Help

On Tuesday, Pizza Hut sold 60 plain pizzas at 45 each; 20 meatball pizzas at $8 each; 25 sicilian pizzas at $9 each; and 33 large crust supremes at $10 each. what were the total dollars sales for pizza huit on tuesday?

[ad_1]

60 plain pizzas were sold at 45 each…
(60*4.5=270)
20 meatball pizzas were sold at 8 each…
(20*8=160)
25 sicilian pizzas at 9 each…
(25*9=225)
33 large crust supremes at 10 each…
(33*10=330)
add up all the prices to find the total dollars sales for pizza hut…
330+225+160+270= (total of dollars)
and your total is…
985$ was the total dollars sale for pizza hut
hoped i helped out  c;

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Equipment was acquired at the beginning of the year at a cost of $465,000. the equipment was depreciated using the straight-line method based on an estimated useful life of 15 years and an estimated residual value of $45,000. required: a. what was the depreciation for the first year? b. assuming the equipment was sold at the end of the eighth year for $235,000, determine the gain or loss on the sale of the equipment. c. journalize the entry to record the sale. refer to the chart of accounts for exact wording of account titles.

[ad_1]

Employee                                 Mary      Zoe         Greg         Ann           Tom

Cumulative Pay                       $6,800   $10,500  $8,400    $66,000   $4,700

Pay subject to FICA S.S.         $421.60  $651.00  $520.80 $4092.00 $291.40
6.2%, (First $118,000)

Pay subject to FICA Medicare $98.60 $152.25    $121.80    $957.00    $68.15
1.45% of gross

Pay subject to FUTA Taxes      $40.80  $63.00     $50.40    $396.00  $28.20
0.6%

Pay subject to SUTA Taxes   $367.20  $567.00  $453.60  $3564.00 $253.80
5.4% (First $7000)

Totals                                     $928.20 $1,433.25 $1,146.60 $9,009.00 $641.55

[ad_2]

Categories
Assignment Help

At a sale this week, a suit is being sold for $374 . this is a 15% discount from the original price. what is the original price?

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Bryan’s Bakery kept track of their March and April sales of all of their bakery products and noticed there was a definite relationship between the two. Based on the graph, if 50 Lipsmacking Butter Biscuits were sold in the month of April, how many were sold in the month of March? I don’t understand the chart.

[ad_1]

The basis to respond this question are:

1) Perpedicular lines form a 90° angle between them.

2) The product of the slopes of two any perpendicular lines is – 1.

So, from that basic knowledge you can analyze each option:

a.Lines s and t have slopes that are opposite reciprocals.

TRUE. Tha comes the number 2 basic condition for the perpendicular lines.

slope_1 * slope_2 = – 1 => slope_1 = – 1 / slope_2, which is what opposite reciprocals means.

b.Lines s and t have the same slope.

FALSE. We have already stated the the slopes are opposite reciprocals.

c.The product of the slopes of s and t is equal to -1

TRUE: that is one of the basic statements that you need to know and handle.

d.The lines have the same steepness.

FALSE: the slope is a measure of steepness, so they have different steepness.

e.The lines have different y intercepts.

FALSE: the y intercepts may be equal or different. For example y = x + 2 and y = -x + 2 are perpendicular and both have the same y intercept, 2.

f.The lines never intersect.

FALSE: perpendicular lines always intersept (in a 90° angle).

g.The intersection of s and t forms right angle.

TRUE: right angle = 90°.

h.If the slope of s is 6, the slope of t is -6

FALSE. – 6 is not the opposite reciprocal of 6. The opposite reciprocal of 6 is – 1/6.

So, the right choices are a, c and g.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Suppose people like potatoes and rice equally well. Potatoes are sold in bags and rice is sold in boxes. If a freeze destroys the potato crop, which of the following statements is true? The quantity demanded of bags will increase. The quantity demanded of boxes will increase. The demand for bags will increase. The demand for boxes will decrease. The demand for boxes will increase.

[ad_1]

Hey there!

For your first question, consider the difference between emergency care and elective surgery. Elective surgery is planned out in advance and is considered a luxury to those who can pay for it only. In some situations, people can opt out of treating something with surgery, especially if it’s expensive, and may try other methods of treating what they have if other options exist. Also, as the price of a surgery procedure gets higher, less people will be able to pay for it, decreasing the demand. On the contrary, when it’s an emergency, people will often value the life of the urgent patient above all else, including money. Therefore, it can be assumed that urgent care will always be demanded regardless of its price fluctuation. 

For your second question, consider the general consensus of people who purchase health care (in general). These people likely think about the possibility of falling ill and needing the health care in the first place. These people also likely think of all that could happen on vacation, especially to foreign countries where immunities and illnesses could be very different, and would like to minimize the possibility of getting ill as much as possible. So, it would make sense that someone who buys more health care would spend less on vacationing and vice versa. 

Hope this helped you out! 🙂

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Mayan company had net income of $33,250. the weighted-average common shares outstanding were 9,500. the company sold 4,500 shares before the end of the year. there were no other stock transactions. the company’s earnings per share is:

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Nico bought 100 shares of cisco systems stock for $30.00 per share on january 1, 2013. he received a dividend of $2.00 per share at the end of 2013 and $3.00 per share at the end of 2014. at the end of 2015, nico collected a dividend of $4.00 per share and sold his stock for $33.00 per share. what was nico’s realized holding period return?

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

One hundred and fifty tickets were sold for a basketball match and $560 was the total amount collected. adult tickets were sold at $4.00 each and child tickets were sold at $1.50 each. how many adult tickets and how many child tickets were sold?

[ad_1]

Parallel lines…means ur equations will have the same slope and different y int’s.

x – 2y = 8….-2y = -x + 8….y = 1/2x – 4…slope is 1/2, y int is -4
2x + 4y = 12…4y = -2x + 12….y = -1/2x + 3…slope is – 1/2, y int is 3
not this one…different slopes

x – 2y = 8…slope is 1/2, y int is -4
2x – 4y = 12…-4y = -2x + 12…y = 1/2x – 3….slope is 1/2, y int is -3
same slope, different y int’s…..these are parallel lines..but this is not ur graph because the graph has a negative slope.

x + 2y = 8….2y = -x + 8….y = -1/2x + 4..slope is -1/2, y int is 4
2x + 4y = 12…4y = -2x + 12….y = -1/2x + 3…slope is -1/2, y int is 3
same slope, different y int’s…parallel lines…and ur y int’s match the graph…this is ur answer <===

x + 2y = 8…slope is -1/2, y int is 4
2x – 4y = 12..slope is 1/2, y int is 3
different slopes, different y int….this has 1 solution and ur lines are not parallel…not this one

therefore, ur answer is : 3rd answer choice

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A coin collector bought a set of coins for $500, and then sold the set for $850, making a profit of $50 per coin. how many coins were in the set?

[ad_1]

A coin collector bought a set of coins for $500, and then sold the set for $850, making a profit of $50 per coin. how many coins were in the set?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

The price of 1 lb of potatoes is $ 1.65. if all the potatoes sold today at the store bring in $ 1220, how many kilograms of potatoes did grocery shoppers buy?

[ad_1]

The price of 1 lb of potatoes is $ 1.65. if all the potatoes sold today at the store bring in $ 1220, how many kilograms of potatoes did grocery shoppers buy?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

138) Amanda and Jenny are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Amanda sold 5 small boxes of oranges and 5 large boxes of oranges for total of $155. Jenny sold 10 small boxes of oranges and 12 large boxes of oranges for a total of $ 346. Find the cost each of one small box of oranges and one large box of oranges?.

[ad_1]

138) Amanda and Jenny are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Amanda sold 5 small boxes of oranges and 5 large boxes of oranges for total of $155. Jenny sold 10 small boxes of oranges and 12 large boxes of oranges for a total of $ 346. Find the cost each of one small box of oranges and one large box of oranges?.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

On Saturday, a local hamburger shop sold a combined total of 273 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was two times the number of hamburgers sold. How many hamburgers were sold on Saturday?

[ad_1]

On Saturday, a local hamburger shop sold a combined total of 273 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was two times the number of hamburgers sold. How many hamburgers were sold on Saturday?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Mullis company sold merchandise on account to a customer for $625, terms n/30. the journal entry to record the collection on account would be:

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Each marble bag sold by leila's marble company contains 5 yellow marbles for every 8 green marbles. if a bag has 35 yellow marbles, how many green marbles does it contain?

[ad_1]

Each marble bag sold by leila’s marble company contains 5 yellow marbles for every 8 green marbles. if a bag has 35 yellow marbles, how many green marbles does it contain?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A total of 804 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 54 more student tickets sold than adult tickets. How many adult tickets were sold?

[ad_1]

A total of 804 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 54 more student tickets sold than adult tickets. How many adult tickets were sold?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Jim sold 200 litters of soda at baseball game.How much is this in milliters?

[ad_1]

Jim sold 200 litters of soda at baseball game.How much is this in milliters?

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Nico bought 500 shares of a stock for $24.00 per share on january 1, 2013. he received a dividend of $2.50 per share at the end of 2013 and $4.00 per share at the end of 2014. at the end of 2015, nico collected a dividend of $3.00 per share and sold his stock for $20.00 per share. what is nico’s realized total rate of return?

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]

Categories
Assignment Help

A store sells two sizes of fresh wreaths. an? 18-inch wreath costs ?$1515?, and a? 22-inch wreath costs ?$3535. in one? day, the number of? 22-inch wreaths sold was fourfour more than twicetwice the number of? 18-inch wreaths, for a total of ?$820820. how many of each were? sold

[ad_1]

A store sells two sizes of fresh wreaths. an? 18-inch wreath costs ?$1515?, and a? 22-inch wreath costs ?$3535. in one? day, the number of? 22-inch wreaths sold was fourfour more than twicetwice the number of? 18-inch wreaths, for a total of ?$820820. how many of each were? sold

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Adult tickets to the fall play cost $8 and student tickets cost $4. The drama class sold 30 more adult tickets than student tickets to the fall play. If the class collected $840 from ticket sales, how many adult tickets were sold? The drama class sold _____ adult tickets.

[ad_1]

Answer:  The correct option is (C). 10 = square root of the quantity of x minus 8 all squared plus y minus 9 all squared

Step-by-step explanation:  Given that the segment AB has point A located at (8, 9). The distance from A to B is 10 units.

We are to select the correct option that could be used to calculate the coordinates for point B.

Let, (x, y) be the co-ordinates of point B.

According to distance formula, the distance between two points (a, b) and (c, d) is given by

d=sqrt{(c-a)^2+(d-b)^2}.

Therefore, the distance between the points A(8, 9) and B(x, y) is given by

d=sqrt{(x-8)^2+(y-9)^2}.

Since, distance between A and B is 10 units, so

d = 10.

Therefore,

10=sqrt{(x-8)^2+(y-9)^2}.

Thus, the correct statement is

10 = square root of the quantity of x minus 8 all squared plus y minus 9 all squared.

Option (C) is correct.

[ad_2]

Categories
Assignment Help

Harris corporation produces a single product. last year, harris manufactured 27,970 units and sold 22,200 units. production costs for the year were as follows: fixed manufacturing overhead $335,640 variable manufacturing overhead $240,542 direct labor $131,459 direct materials $234,948 sales were $1,043,400, for the year, variable selling and administrative expenses were $113,220, and fixed selling and administrative expenses were $198,587. there was no beginning inventory. assume that direct labor is a variable cost. the contribution margin per unit would be: (do not round intermediate calculations.) $21.30 per unit $20.20 per unit $25.30 per unit $15.70 per unit

[ad_1]

The Contribution Margin per unit (CM) can be calculated
from the difference of Selling Price per unit (SP) and Total Expenses per unit
(TE).

 

First, let’s calculate the value of SP:

SP = Sales / Units sold

SP = $1,043,400 / 22,200 units sold

SP = $47

 

Second, calculate all expenses:

Direct materials per unit = $234,948 / 27,970 units
manufactured = $8.4

Direct labor per unit = $131,459 / 27,970 units
manufactured = $4.7

Variable manufacturing overhead per unit = $240,542 / 27,970
units manufactured = $8.6

Variable selling expenses per unit = $113,220 / 22,200
units sold = $5.1

TE = $26.8

 

Therefore the CM is:

CM = SP – TE

CM = $47 – $26.8

CM = $20.2 per unit

[ad_2]