Home / Tag Archives: Total

Tag Archives: Total

Mai is putting money into a savings account. She starts with $350 in the savings account, and each week she adds $60 . Let S represent the total amount of money in the savings account (in dollars), and let W represent the number of weeks Mai has been adding money. Write an equation relating S to W . Then use this equation to find the total amount of money in the savings account after 12 weeks. Equation: Total amount of money after 12 weeks: $

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 03:50 AM S=60w+ 350. Because you get $60 times the amount of weeks,plus the first $350 she started with. She ends up with $1070 dollars because $60 x 12= 720, then you add the first $350 and get $1070. Hope this helped.

Read More »

Radical Republicans during the time of reconstruction believed that __________. a. the main goal of Reconstruction should be a total restructuring of society to guarantee blacks true equality b. the Civil War was fought to help the South gain economic strength over the North c. the government’s job during Reconstruction was to ensure that all citizens of the South had their property and homes returned to pre-war conditions d. pocket vetoes should be deemed unconstitutional by the Supreme Court

Radical Republicans during the time of reconstruction believed that __________. a. the main goal of Reconstruction should be a total restructuring of society to guarantee blacks true equality b. the Civil War was fought to help the South gain economic strength over the North c. the government’s job during Reconstruction …

Read More »

Find P(Y|B) from the information in the table. | X | Y |Z | total a | 8 | 80 | 40 | 128 b | 6 | 34 | 45 | 85 c | 23 | 56 | 32 | 111 total | 37 | 170 | 117 | 324 To the nearest tenth, P(Y|B) =____

P(Y|B) reads ‘Probability of event Y happening given event B is happening’. This is a conditional probability and the formula is given as P(Y|B) = P(Y∩B) / P(B) From the table, P(Y∩B) = 34/324 and P(B) = 85/324 Hence,P(Y|B) = (34/324) ÷ (85/324) = 34/85

Read More »

One month Henry rented 3 movies and 8 video games for a total of $58 . The next month he rented 5 movies and 2 video games for a total of $23 . Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for eachmovie:$___ Rental costfor each video game:$____

Henry rented 3 movies and 8 video games for a total of $583m + 8v= $58The next month he rented 5 movies and 2 video games for a total of $23.5m + 2v = $23. Grab an equation and solve it for one of the variables:3m + 8v= $583m=58-8vm=19.333-2.6666v Then sub …

Read More »

Photo necessities produces camera cases. they have found that the cost c(x) of making x camera cases is a quadratic function in terms of x. a company discover that it cost 27 dollars to produce 2 camera cases, 105 dollars to produce 4 camera cases, and 675 dollars to produce 10 camera cases. find the total cost of producing 5 camera cases

We will usec(x)=ax²+bx+csub the points given when x=2, c(x)=2727=a(2)²+b(2)+c or27=4a+2b+c when x=4, c(x)=105105=a(4)²+b(4)+c105=16a+4b+c when x=10, c(x)=675675=a(10)²+b(10)+c675=100a+10b+c so we gots27=4a+2b+c105=16a+4b+c675=100a+10b+c eliminate c’s from everybodymultiply first equation by -1 and add to 2nd and 3rd equationthe resulting 2nd and 3rd equations are shown below78=12a+2b648=96a+8bmultiply top equation by -4 and add to bottom …

Read More »

Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)

Customers can pick their own apples at wells orchards . They pay $6 to enter the orchard and $2 per pound for the apples they pick. Write an equation to model the total cost , y, fir x pounds of apples. A. y=6x+2 B. y=2x+6 C. y=2(x+6) D. y=x(6+2)

Read More »

Your friends invite you to go bowling with them. The bowling alley provides bowling balls free of charge, but you'll need to rent special shoes. You'll also have to pay for each game of bowl. You and your friends want to bowl 2 games. Write a formula that will help you determine your total cost. Let's let S=shoe rental G=cost of each game C=total cost

Your friends invite you to go bowling with them. The bowling alley provides bowling balls free of charge, but you’ll need to rent special shoes. You’ll also have to pay for each game of bowl. You and your friends want to bowl 2 games. Write a formula that will help …

Read More »

A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. A delivery of 3 large boxes and 5 small boxes has a total weight of 135 kilograms. A delivery of 9 large boxes and 7 small boxes has a total weight of 279 kilograms. How much does each type of box weigh? Weightofeachlargebox:kilogram(s) ____ Weightofeachsmallbox:kilogram(s)_____

A delivery of 3 large boxes and 5 small boxes has a total weight of 135 kilograms.3l + 5s = 135A delivery of 9 large boxes and 7 small boxes has a total weight of 279 kilograms9l + 7s = 279 Another of the same type of thing, two variables, …

Read More »

Anonymous 5 years ago A molecule that can be used as a molecular clock has a neutral mutation rate of one mutation per 5 million years. How many years ago did two species share a common ancestor if the molecules found in these two species differ by a total of eight mutations? Answer a) 1.5 million years b) 10 million years c) 20 million years d) 40 million years

Anonymous 5 years ago A molecule that can be used as a molecular clock has a neutral mutation rate of one mutation per 5 million years. How many years ago did two species share a common ancestor if the molecules found in these two species differ by a total of …

Read More »

Donna the trainer has two solo workout plans that she offers her clients: Plan A and Plan B. Each client does either one or the other (not both). On Wednesday there were 5 clients who did Plan A and 6 who did Plan B. On Thursday there were 3 clients who did Plan A and 2 who did Plan B. Donna trained her Wednesday clients for a total of 12 hours and her Thursday clients for a total of 6 hours. How long does each of the workout plans last? LengthofeachPlanAworkout:hour(s) LengthofeachPlanBworkout:hour(s)

X=hours of plan Ay=hours of plan B wed: 5x+6y=12thu: 3x+2y=6 so5x+6y=12 and3x+2y=6we can eliminate y’s by multiplying 2nd equation by -3 and adding to first equation -9x-6y=-185x+6y=12 +-4x+0y=-6 -4x=-6divid both sides by -4x=-6/-4x=3/2x=1.5 sub back 3x+2y=63(1.5)+2y=64.5+2y=62y=1.5y=0.75 Plan A=1.5 hoursPlan B=0.75 hours

Read More »

A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 5 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $22 . For 2 pounds of trail mix and 12 pounds of jelly beans, the total cost is $25 . Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans. Costforeachpoundoftrailmix:$ Costforeachpoundofjellybeans:$

X=cost per pound of trail mixy=cost per pound of jelly beans 5x+3y=222x+12y=25 eliminate y’smultiply first equation by -4 and add to 2nd equation -20x-12y=-882x+12y=25 +-18x=-63 -18x=-63divide both sides by -18x=3.5 sub back5x+3y=225(3.5)+3y=2217.5+3y=223y=4.5y=1.5 each pound of trail mix costs $3.50each pound of jelly beans costs $1.50

Read More »

One month Linda rented 3 movies and 5 video games for a total of $38 . The next month she rented 6 movies and 2 video games for a total of $26 . Find the rental cost for each movie and each video game. Rentalcostforeachmovie:$ Rentalcostforeachvideogame:$ One month Linda rented 3 movies and 5 video games for a total of $38 . The next month she rented 6 movies and 2 video games for a total of $26 . Find the rental cost for each movie and each video game. Rentalcostforeachmovie:$ Rentalcostforeachvideogame:$

X=cost of moviey=cost of game 3x+5y=386x+2y=26 we can eliminate x’stimes firs equation by -2 and add to 2nd -6x-10y=-766x+2y=26 +0x-8y=-30 -8y=-50divide both sides by -8y=6.25 sub back 3x+5y=383x+5(6.25)=383x+31.25=383x=6.75divide both sides by 3x=2.25 each movie costs $2.25 to renteach game costs $6.25 to rent

Read More »

A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 4 chairs and 8 tables is $89 . The total cost to rent 2 chairs and 3 tables is $34 . What is the cost to rent each chair and each table? Costtorenteachchair:$ Costtorenteachtable:$ i might jsut ask this and leave…unless theres another..

Answered by answersmine AT 22/10/2019 – 04:11 AM Let C = cost to rent each chairLet T = cost to rent each table 4C + 8T = 732C + 3T = 28 Multiply the 2nd equation by (-2) and then add the equations together   4C + 8T = 73-4C – 6T = -56 2T …

Read More »

The price of an all access take it to the fair is $42.99 before tax Roland bought the all access ticket for 40% off then he pay 7% sales tax on the discounted price part a how much did Roland paid In sale tax? part B what is the total amount that Roland paid for the ticket ?

The price of an all access take it to the fair is $42.99 before tax Roland bought the all access ticket for 40% off then he pay 7% sales tax on the discounted price part a how much did Roland paid In sale tax? part B what is the total …

Read More »

A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 4 chairs and 8 tables is $89 . The total cost to rent 2 chairs and 3 tables is $34 . What is the cost to rent each chair and each table? Costtorenteachchair:$ Costtorenteachtable:$

A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 4 chairs and 8 tables is $89 . The total cost to rent 2 chairs and 3 tables is $34 . What is the cost to rent each chair and each table? Costtorenteachchair:$ Costtorenteachtable:$

Read More »

Three friends are working at the comic book store. They start the day with $300 in the cash register. Through the day, they make a few sales, but they also take out $160 to pay some expenses. At the end of the day, they have $342.45 in the register. What were there total sales for the day?

Three friends are working at the comic book store. They start the day with $300 in the cash register. Through the day, they make a few sales, but they also take out $160 to pay some expenses. At the end of the day, they have $342.45 in the register. What …

Read More »

A theater group made appearances in two cities. The hotel charge before tax in the second city was $500 lower than in the first. The tax in the first city was 9% , and the tax in the second city was 9.5% . The total hotel tax paid for the two cities was $970 . How much was the hotel charge in each city before tax? First city: $ Second city: $

A theater group made appearances in two cities. The hotel charge before tax in the second city was $500 lower than in the first. The tax in the first city was 9% , and the tax in the second city was 9.5% . The total hotel tax paid for the …

Read More »

Qs 14-2 fixed and variable costs lo c2 a cell phone company offers two different plans. plan a costs $80 per month for unlimited talk and text. plan b costs $0.20 per minute plus $0.10 per text message sent. you need to purchase a plan for your 14-year-old sister. your sister currently uses 1,700 minutes and sends 1,600 texts each month. (1) what is your sisters total cost under each of the two plans

Plan A: Post paid plan Total cost A = $80 per month   Plan B: Pre paid plan Total cost B = $0.20 per minute * 1,700 minutes + $0.10 per text message * 1,600 texts Total cost B = $340 + $160 Total cost B = $500 per month …

Read More »